منفیمثبت (+8 rating, 8 votes)

شب این حوالی پر از گفتگوست

گزارشی از شب شعر ” شور شب های شلمچه ”
سرویس فرهنگی مهدیشهر نیوز : در دومین روز هفته دفاع مقدس ” شب شعر شور شب های شلمچه ” در تالار فرهنگسرای نیستان مهدیشهر برگزار شد .

محمد حسین جعفریان خبرنگار جنگ ، شاعر، مستند ساز و روزنامه نگار مشهور یکی از مهمانان ویژه این مراسم بود که به بیان خاطراتی از دوران حضورش درافغانستان و کوزوو پرداخت وسپس تازه ترین سروده اش را قرائت کرد . او که مستند معروف ” شیر دره پنجشیر ” (فیلمی از زندگی شهید احمد شاه مسعود ) و ” نسل گمشده ” (مستندی درباره جنگ کوزوو) و چند مستند دیگر را در کارنامه خود دارد، به تشریح ” نظریه خبرنگاری اسلامی” پرداخت و گفت : هنگامی که شهید آوینی برای نخستین بار این نظریه را مطرح کرد، خیلی ها واکنش نشان دادند . بعضی ها می گفتند خبرنگار خبرنگار است ، او هرآنچه را که می بیند گزارش می کند . آیا اسلامی بودن یا نبودن خبرنگار تاثیری بر اصل خبر دارد؟

جعفریان با دفاع از نظریه شهید آوینی به ذکر نمونه هایی از رفتارهای غیرانسانی برخی خبرنگاران غربی  پرداخت و گفت در کوزوو به چشم خود دیده است که خبرنگار یکی از شبکه های تلویزیونی غربی ، به محض مشاهده یک آمبولانس حامل کشته ها و زخمی های مسلمانان ، سرباز صرب و راننده آمبولانس را تطمیع می کند و از آنها می خواهد زخمی ها و کشته ها را بر کف آسفالت بریزند تا از این صحنه ها تصویربرداری کنند!

اوافزود شاید آن عکس معروف که یک سرباز صرب را در حال لگد زدن به جنازه یکی از قربانیان جنگ کوزوو نشان می دهد را دیده باشید. این یکی از همان صحنه سازی های خبرنگار غربی است! آنجا بود که من دریافتم خبرنگاری اسلامی چیست . یک خبرنگار متعهد ومسلمان هرگز دست به چنین صحنه سازی هایی نمی زند.

جعفریان همچنین به دیدارجالب خود با احمد شاه مسعود در جریان تولید مستند ” شیر دره پنجشیر” اشاره کرد و گفت : آن روز برای تهیه فیلمی از یک روز زندگی احمد شاه مسعود به مقر فرماندهی آنان رفته بودم . نبرد سختی بین نیروهای شاه مسعود و طالبان درگرفته بود و احمد شاه مسعود در حالی که گزارش های نبرد را از مواضع مختلف نیروهای تحت امر خود دریافت و دستورات لازم را ابلاغ می کرد، به پرسش های من نیز پاسخ می داد. گفتگوی جذابی بین من و او جریان داشت . با دیدن کتابخانه بزرگ شخصی اش دریافتم به شدت اهل مطالعه است. از علت علاقه اش پرسیدم و او ضمن پاسخ به سوالم،  تمایل خود به شعر نو فارسی را ابراز کرد و خواست در باره ی این سبک شعری اطلاعات بیشتری داشته باشد .من نیز پاسخ مفصلی به او دادم . در این حال متوجه بی قراری دوتن از مشاوران و نزدیکان شاه مسعود شدم . نگرانی در چهره شان موج می زد . آنها گمان می کردند احمد شاه مسعود که سرگرم گفتگو در باره شعرو شاعری است ، از حال سربازان خود در جبهه های نبرد با طالبان غافل شده است . یکی از آن ها که رابطه نزدیک تری با شاه مسعود داشت، نزد فرمانده آمد وگفت : الان گپ عملیات است ، نه گپ ادبیات ! احمد شاه مسعود نگاه تندی به او کرد و با لهجه شیرین فارسی افغانی پاسخ داد:  تمام این عملیات، از برای خاطر این ادبیات است.

سراینده شعر انتقادی “ عاشقانه های یک کلمن ” در پایان سخنان خود تازه ترین سروده اش را به حاضران عرضه کرد . گفتنی است، عاشقانه های یک کلمن که شعری انتقادی در باره شرایط سخت جانبازان جنگ تحمیلی است، مورد توجه رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار گرفته و ایشان دستور داده اند این شعر با خط خوش به رشته تحریر در آید و در ورودی سازمان بنیاد شهید و امورایثارگران در معرض نگاه همگان قرار گیرد.

محمد حسین جعفریان کتاب های در حاشیه شط ، پنجره های رو به دریا، فریادی پشت پنجره جهان، شانه های زخمی پامیر، شیری در قفس۹۰۲ و گزیده ادبیات معاصر را نیز در کارنامه دارد . نمایش فیلم پیمان نامه شهیدان مجتبی سعیدی، علی سراج و احمد مختاری، ساخته شبکه استانی سیمای مرکز سمنان از دیگر قسمت های این مراسم بود که مورد توجه حاضران قرار گرفت . این سه رزمنده دفاع مقدس با هم پیمان بستند که هرگاه یکی از آنان به شرف شهادت نائل شد، در روز قیامت از دو نفر دیگرشفاعت کند . اما تقدیر این بود که هر سه نفر به شهادت برسند . در شب شعر شور شب های شلمچه  فاطمه تعدادی ( شاعر، نویسنده ، محقق )، انسیه صفایی، رویا بینش ، حسین شهریاری ، اسماعیل ملک احمدی ، محمد اسماعیل پورطاهریان، حسن یعقوبی ( برنده جایزه قیصر امین پور کنگره شعر دفاع مقدس)، ناصــــرحامدی ( شاعر، نویسنده و مجری تلویزیونی ) و عباسعلی حیدری ( جانباز دفاع مقدس) به ارائه ی دل سروده های خود پرداختند .

این مراسم با همکاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ناحیه و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهدیشهر برگزار شد .

حاشیه های مراسم :
- علی رغم حضور هنرمند پرآوازه ای همچون جعفریان در این مراسم، استقبال عمومی رضایت بخش نبود. بهتر بود اطلاع رسانی مناسبتری صورت می گرفت.
-  در آخرین بخش از برنامه،مجری شعری خواند و مراسم را رسما به پایان برد. اما ناگهان به او خبر دادند که باید اهدا جوایز صورت گیرد. مجری در همان حال از پشت تریبون اعلام کرد : اما در فهرست برنامه چیزی در باره اهداء جوایز نوشته نشده بود ! او بلافاصله با اشاره به این که اتفاقاتی از این دست ، نمک برنامه است ، برنامه را ادامه داد.
- هنگامی که حسین شهریاری ، شاعر نوجوان مهدیشهری شعر خود را قرائت کرد ، محمد حسین جعفریان به وجد آمد و او را مورد تشویق قرار داد . جعفریان به شهریاری قول داد سال آینده او را به محفل ادبی سالانه که در پیشگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار می شود دعوت کند . 

حق نشراستفاده از این مطلب تنها با ذکر نام منبع (مهدیشهر نیوز) بلامانع است.