منفیمثبت (+43 rating, 43 votes)

موسیقی سنگسری ثبت ملی شد

سرویس خبری مهدیشهر نیوز- چهارمین همایش سراسری شورای سیاست گذاری ثبت آثار تاریخی، معنوی و طبیعی کشور در دومین روز فعالیت خود با ثبت ملی” موسیقی سنگسری” موافقت کرد.

به گزارش خبرنگار مهدیشهر نیوز، هیات کارشناسی شورای سیاست گذاری ثبت آثار تاریخی، معنوی و طبیعی کشور این تصمیم را پس از آن گرفت که پویان آزاده محقق و پژوهشگر نام آشنا و دانشجوی دوره دکتری موسیقی از دانشگاه مارتین لوتر آلمان، نتایج پژوهش ۱۴ ساله خود پیرامون موسیقی سنگسری را به چهارمین همایش سراسری ارائه، و به تمامی پرسش های داوران، با دلایل محکم علمی پاسخ داد.
پویان آزاده دقایقی بعد از موافقت شورا با ثبت ملی این موسیقی دیرپا، در گفتگوی تلفنی با مهدیشهر نیوز گفت: آنچه در این همایش به هیات داوران ارائه شد، براساس پژوهش های دامنه داری بود که از سال ۱۳۷۷با همراهی دوستداران موسیقی سنگسری در ایران آغاز کردم و سپس در اروپا و آمریکا پی گرفتم.
وی افزود : در نظر دارم شانزدهم فروردین ماه سال آینده (برابر با پنجم آوریل ۲۰۱۲) با همکاری موسسه مردم شناسی هامبورگ، موسیقی سنگسری را به اروپا معرفی کنم.
این محقق پرکار تاکید کرد: موسیقی سنگسری بر مبنای مستندات موجود به دوران ساسانیان باز می گردد.

آزاده که در این پژوهش از همکاری نزدیک عباس مصباحیان بهره برده است، افزود: پروژه هایی دارد که با اجرایی کردن آنها زمینه های مناسبی برای آشنا کردن نسل جوان با این موسیقی دیرپا فراهم خواهد شد.
این همایش ملی به همت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور از پنجم دی ماه در تالار وحدت جزیره قشم آغاز و تا ۸ دی ماه ادامه خواهد داشت.

مهدیشهر نیوز ثبت ملی موسیقی سنگسری را به پویان آزاده و مردم هنرپرور مهدیشهر تبریک می گوید.

شایان ذکر است در این همایش یکی دیگر از آثار طبیعی شهرستان مهدیشهر با نام “درخت نقش کمان رستم” شهمیرزاد با قدمتی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ سال در ردیف آثار طبیعی کشور به ثبت رسید.

حق نشراستفاده از این مطلب تنها با ذکر نام منبع (مهدیشهر نیوز) بلامانع است.