منفیمثبت (+18 rating, 18 votes)
مهدیشهر نیوز بررسی می کند

مروری بر رویدادهای مهدیشهر در نیمه نخست سال ۱۳۹۰

سرویس خبری، تحلیلی مهدیشهر نیوز – سال ۱۳۹۰ با همه فراز و فرود هایش سپری شد. این سال را باید در زمره پرماجراترین و پرتنش ترین دوران های شهرستان مهدیشهر (سنگسر) دسته بندی کرد که سرآغاز فصل جدید و نقطه عطفی در تاریخ این شهرستان بود.

فروردین ماه ۱۳۹۰ :

 نخستین شگفتی سال ۱۳۹۰ را روزنامه پیام استان (به صاحب امتیازی مصطفی کواکبیان) کلید زد. این روزنامه در شماره ۲۰ فروردین خود مطلبی با عنوان “غار دربند سمنان” را انتشار داد! این خبط آشکار با واکنش شورای شهر و فرمانداری مهدیشهر مواجه شد و آنان در نامه های جداگانه ای از این روزنامه خواستند مطلب خود را اصلاح کرده و از این پس از درج مطالب حساسیت زا خودداری کند. جالب آنکه پیام استان حاضر نشد از مردم مهدیشهر عذرخواهی کند و با این کار هزینه سنگینی را برای مدیر مسئول خود تراشید. شاید بتوان یکی از دلایل ناکامی مدیر مسئول روزنامه پیام استان سمنان از راه یابی مجدد به مجلس را همین لجاجت های همکاران مطبوعاتی اش دانست. البته نگاهی به عملکرد چهارساله دکتر مصطفی کواکبیان در قبال شهر مهدیشهر نیز، به خوبی نشان می دهد که چرا او نتوانست از مردم مهدیشهر رای اعتماد بگیرد و چرا سرنوشتش از بخت بد، در دست مردم مهدیشهر قرار گرفت؟
بسیاری از آگاهان بر این عقیده اند که اگر کواکبیان دست کم دو قدم صادقانه (بدون سیاسی کاری) برای مردم مهدیشهر برمی داشت، گرفتن ۶۵۰۰ رای از آنان کار دشواری نبود.او هیچگاه فکر نمی کرد که برای رسیدن به مجلس باید از مردم مهدیشهر جواز عبور بگیرد، وگرنه حتما برای کسب نیمی از ۱۳۰۰۰ رای سرنوشت ساز مهدیشهر برنامه ریزی می کرد.  کواکبیان که معمولا در حل مسائل سیاسی، همه معادلات را در نظر می گیرد، مثل همیشه معادله مهدیشهر را نادیده گرفت و به همین خاطر به در بسته مجلس خورد! ( لینک خبر )

  حجت الاسلام سقائیان امام جمعه موقت مهدیشهر در خطبه های نماز جمعه به صراحت از نبود بودجه دولتی در مهدیشهر انتقاد کرد و از مسئولان استان خواست سهم عادلانه ای را برای شهرهای شهرستان مهدیشهر درنظر بگیرند و به برخی از زمزمه های فتنه جویانه و اختلاف برانگیز در سطح شهرستان پایان دهند. او در عین حال از مسئولان استان خواست شان و منزلت مرکز شهرستان را در نظر بگیرند.(۱)

اردیبهشت ۹۰ را باید یکی از جنجالی ترین ماه ها برای مهدیشهر دانست:

 شبکه انگلیسی زبان پرس .تی .وی با پخش دو مستند سفارشی ، یکی با نام سوال برانگیز : “معرفی شهمیرزاد و غار دربند!” و دیگری با نام ” معرفی سمنان و مهدیشهر” جنجال آفرید. البته برنامه “معرفی شهمیرزاد و غار دربند!” به دلیل عنوان سوال برانگیزش نیازی به توضیح ندارد و به خوبی می توان نشانه های جنگ روانی برای بازی با اعصاب مردم مهدیشهر و ایجاد اختلاف منطقه ای را در آن مشاهده کرد. برنامه دوم نیز، اگرچه نام مهدیشهر را یدک می کشید، اما علیرغم استفاده از لوکیشن های متعدد نظیر پارک آبشار، حسینیه المهدی، هتل سنگسر، غار دربند مهدیشهر و کارگاه های صنایع دستی این شهر، حتی یک بار هم نام مهدیشهر (سنگسر) را بر زبان نیاورد! و تمام جاذبه ها در ذیل نام شهر سمنان معرفی شد. پیگیری های مهدیشهر نیوز از طریق شبکه “پرس.تی.وی” آشکار کرد که این شبکه نقشی در این جنگ روانی نداشته و صرفا اطلاعاتی را عرضه کرده است که راهنمای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان در اختیار آنان گذاشته است! (۲)

 شهرداری مهدیشهر دو بیلبرد خوش آمد گویی را در حریم شمالی و جنوبی شهر نصب می کند. بیلبرد شمالی که در شمالی ترین نقطه ی حریم شهری مهدیشهر(موسوم به پیچ ۴۵ درجه) نصب شده است، به فاصله کمتر از ۲۴ ساعت به سرقت می رود ! شهرداری مهدیشهر تابلوی دیگری را تهیه و در محل قبلی نصب می کند. هنوز ۲۴ ساعت از نصب تابلوی دوم نگذشته که این تابلو نیز در فاصله ای کمتر از یک کیلومتر تا پاسگاه پلیس، به سرقت می رود! شگفت است که ابعاد، وزن و جنس تابلو به اندازه ای است که جابجایی آن تنها با تجهیزات هوابرش و جرثقیل امکان پذیر است! شهرداری و شورای شهر سکوت نمی کنند، مردم نیز در محل حادثه جمع می شوند. طولی نمی کشد  که مسئولین استانی هم با حضور در محل حادثه، بر حق قانونی مهدیشهر صحه می گذارند و با دعوت مردم مهدیشهر به آرامش، نصب تابلو را به زمان دیگری موکول می کنند.

 امام جمعه مهدیشهر در نماز جمعه این هفته با انتقاد از تعلل مسئولان در به رسمیت شناختن حدود شهر، از مسئولان استان می خواهد زودتر به مسئله حریم پایان دهند و به مردم نیز یادآور می شود که به هیچ عنوان اجازه ندهند دشمن در صفوف آنان رخنه کند. نگرانی ایشان از تلاش همه جانبه و ساپورت شده فتنه انگیزان در ایجاد کدورت بین مردم دو شهر بخوبی پیداست و مهدیشهر در دوران اوج انفعال سیاسی قرار گرفته است.

 به دنبال انتشار شعر توهین آمیز بر علیه مردم و فرهنگ مهدیشهر در یکی از سایت های منسوب به شهمیرزاد، صدها نفر از مردم مهدیشهر با تجمع در محوطه داخلی شورای شهر، از موکلان خود می خواهند، علیه برهم زنندگان نظم و قانون و حرمت شکنی آشکار بدخواهان و اختلاف افکنان موضع قاطع نشان دهند. معترضین همچنین با قرائت بیانیه ای، خواسته های زیر را مطرح می کنند :

- ضرورت حفظ وحدت و اتحاد با مردم شریف و متدین شهمیرزاد
- مخالفت با هر گونه تغییر و تحدید مجدد حریم مهدیشهر
- تقاضای ورود سازمان بازرسی کل کشور و وزارت اطلاعات به قضایای پشت پرده اداره کل میراث فرهنگی، برخی مطبوعات و …
- پیگیری اقدام مشکوک و بی سابقه حذف نام مرکز شهرستان از روی تابلوهای اداره کل راه و ترابری و …
- پیگیری کلیه قضایا در سطوح کشوری در صورت عدم واکنش مسئولان استانی
البته کشاندن دامنه اعتراضات به مقابل فرمانداری مهدیشهر منجر به احضار و تعقیب قضایی برخی از آنان می شود. (۳) ( لینک خبر )

 حجت الاسلام بارانی امام جمعه مهدیشهر ، که با حساسیت ویژه ای مسائل مهدیشهر را پیگیری می کند، در خطبه های نماز جمعه، بدون اشاره مستقیم به انتشار شعر موهن بر علیه مردم مهدیشهر، همگان را به نهادینه کردن فرهنگ تخاطب و گفتگو دعوت می کند. ایشان با اشاره به آیه ۶۲ سوره مبارکه فرقان سنجیده ترین برخورد در مواجهه با سخنان ناروا را پاسخ به زبان خوش توام با سلامت نفس می داند.

خرداد ماه ۱۳۹۰ :

 التهاب های ناشی از برخی قانون شکنی ها، واکنش مقامات استان را نیز برمی انگیزد. استاندار سمنان به همراه معاونین و فرماندار به دیدار امام جمعه مهدیشهر می آید تا پیرامون مسائل مهدیشهر و حواشی آن به گفتگو بنشیند. در این نشست که البته گزارش مبسوطی از آن انتشار نیافت، امام جمعه مهدیشهر خواستار توجه بیشتر مسولان ارشد استان به مهدیشهر می شود.

تیر ماه ۱۳۹۰ :

 امام جمعه مهدیشهر در خطبه های نماز جمعه نسبت به کمبود آب شرب در مهدیشهر هشدار می دهدو از مسئولان استان  می خواهد، هر چه زودتر عملیات اجرایی سدهای فینسک و چاشم این شهرستان را آغاز کنند. حجت الاسلام بارانی با اشاره به کمبود ۴۲ لیتر بر ثانیه ای آب مهدیشهر، بر لزوم حفر فوری چاه برای تامین موقت آب شهر تاکید می کند. ایشان مسئله کمبود آب شهر درجزین را نیز جدی دانسته و مسئولان را به چاره جویی درباره مشکل کم آبی این شهر دعوت می کند. (۴)

 امام جمعه مهدیشهر در بخشی از خطبه های نماز جمعه از مسولان استان می خواهد با توجه بیشتر به مهدیشهر، عقب افتادگی این شهر از تحولات زیر بنایی را جبران کنند.
ایشان تصریح می کند: اگر چه مهدیشهر به نقطه مطلوب نرسیده است، اما امیدواریم با اجرایی شدن طرح ها و مصوبات سفرهای استانی دولت، آن تحولات عظیم را شاهد باشیم.
جالب است که چندی بعد، در ماجرای حذف و خروج برخی مصوبات از مهدیشهر، میزان توجه مسئولین به دغدغه های امام جمعه مردمی مهدیشهر مشخص تر می شود!

مرداد ماه ۱۳۹۰ :

 مجمع شاهد مهدیشهر، متشکل از برادران شهدای مهدیشهر با خلخالی معاون سیاسی امنیتی استاندار سمنان دیدار می کند. مجمع شاهد در این دیدار اهم نیازهای مهدیشهر برای برون رفت از سکون و رکود فعلی را برمی شمارد و معاون سیاسی استاندار را به چاره جویی فرا می خواند. دیدار مجمع شاهد با یک مسئول سیاسی پیرامون تعدادی طرح عمرانی حاوی پیام مهمی است.
چند ماه بعد که تلاش عده ای برای متقاعد کردن مسئولان ارشد استان به حذف و انتقال پروژه های مهدیشهر نمایان می شود، اهمیت این پیام آشکار می گردد. خلخالی در این دیدار با ادبیاتی خاص پیرامون پروژه های مهم مهدیشهر صحبت کرد. شاید انتشار گفت و شنودهای این نشست از اتفاقات مهم سال ۹۱ باشد!

 امام جمعه مهدیشهر در خطبه های نماز جمعه به بحث درباره یکی از معضلات مهم مهدیشهر می پردازد و مبحث مدیران پروازی را پیش می کشد. او  به عدم سکونت مسئولان در این شهر انتقاد می کند و به صراحت می گوید: مسئولی که در این شهر زندگی نکند نمی تواند مشکلات مردمش را درک کند. جالب است بدانید فرماندار ، بسیاری از مدیران ادارات و حتی یکی از اعضای شورای شهر مهدیشهر در این شهر سکونت ندارند!

شهریور ماه ۱۳۹۰ :

 نخستین نشانه های جابجایی مصوبات مهم مهدیشهر در گفتگوی تلویزیونی فرماندار مهدیشهر بروز می کند. او در برنامه تلویزیونی گفتگوی ویژه خبری، از فعال سازی موقت بخش ناباروری این پژوهشکده در شهر سمنان خبر می دهد و می گوید: با ساخت و تجهیز بیمارستان ۶۴ تختخوابی، بخش ناباروری نیز به پژوهشکده مهدیشهر منتقل می شود !
انتشار این اظهارات از زبان فرماندار، مهدیشهر را ملتهب می کند.
این در حالی است که چند هفته قبل از آن مدیر کل جهاد دانشگاهی استان سمنان در همان برنامه هر گونه برنامه ای مبنی بر انتقال بخشی از پژوهشکده رویان به سمنان را تکذیب و به صراحت گفته بود: این مصوبه برای مهدیشهر تصویب شده ، و حتی عالیترین مقام اجرایی استان هم نمی تواند آن را جابجا کند.
موشکافی در بندبند جملات رئیس جهاد دانشگاهی و اتفاقات چند ماه بعد، در تلاش برای حذف برخی مصوبات مهدیشهر به خوبی نشان می دهد که مسائلی در جریان بوده، اما با هوشیاری مردم عقیم مانده است. مهمتر از چند و چون این مسائل، چرایی آن است. چه عاملی موجب شد تا درباره مصالح مهدیشهر و مصوبات اندک آن اینگونه تصمیم گیری شود؟! این جریان از کجا هدایت می شود؟

 سایت سنگسر امروز به جمع سایت های مهدیشهر پیوست. این سایت در طول ۶ ماه فعالیت خود با انتشار تنها ۸ مطلب، نشان داد که به مسائل شهرستان رویکردی کاملا تخصصی دارد. امیدواریم در سال آینده فعالیت این سایت و دیگر سایت های مهدیشهری تداوم و گسترش یابد. چرا که نقش آگاهی بخشی این رسانه ها در قبال مصالح و منافع مردم غیر قابل انکار است.

 آخرین اتفاق نیمه نخست سال ۹۰ در مهدیشهر به وقوع می پیوندد و جشن سینماگران این شهرستان برگزار می شود. این جشن نخستین اتفاق از جنس سینما در شهرستان مهدیشهر است. مهمان ویژه این مراسم حجت الاسلام بارانی امام جمعه محبوب مهدیشهر است که همواره به نسل جوان، نگاه مشوقانه دارد.

بدین ترتیب مهدیشهر که نیمه نخست سال ۹۰ را با  اقدام ضد فرهنگی روزنامه پیام استان آغاز کرده بود، با رویداد فرهنگی جشن سینماگران شهرستان به پایان برد.
اتفاقات نیمه دوم سال ۱۳۹۰ مهدیشهر (سنگسر) به مراتب خواندنی تر و جذاب تر است. در فروردین ماه ۱۳۹۱ اتفاقات نیمه پرحادثه و سرنوشت ساز مهدیشهر (نیمه دوم) را منتشر خواهیم کرد. دعوت می کنیم با ما همراه باشید .

(۱) – مطالعه طومار
(۲) – در سالهای گذشته نیز این اداره کل با  همکاری در تامین هزینه چاپ بروشورهای نوروزی یکی از شهرهای شهرستان و طرح مسئله ساز مالکیت دربند و غاردربند، به اختلافات بی اساس دو شهر مهدیشهر و شهمیرزاد تنفس مصنوعی داده بود!
(۳) – عجیب است که شورای شهر حتی این جسارت را نیافت تا از محتوای بیانیه مردم اعلام حمایت کند. در حالی که به اذعان دوست و دشمن، محتوای بیانیه کاملا قانونی و لازم الاجرا بوده است. به هر شکل پیام مردم ولایت مدار مهدیشهر در این بیانیه به درستی درک نشد!
(۴) – هر سه شهر شهرستان مهدیشهر (مهدیشهر-شهمیرزاد-درجزین) از آب چاه برای مصارف شرب استفاده می کنند. این در حالی است که چشمه های گل رودبار و روزیه در این شهرستان قرار دارد و حتی یک لیتر از این آب به شهرستان مهدیشهر اختصاص ندارد.

حق نشراستفاده از این مطلب تنها با ذکر نام منبع (مهدیشهر نیوز) بلامانع است.