منفیمثبت (به این مطلب رای بدهید!)
مهدیشهر نیوز بررسی می کند:

خبرنگاری یا رسانه نگاری؟ کدامیک؟

روز رسانه نگاران مبارک

منبع عکس: فارس نیوز

فرق این دو عبارت چیست ؟
مهدیشهر نیوز- حدوداً از چهار سال پیش بود که موضوع تدوین قانون جامع رسانه های همگانی در کشور مطرح شد و حرف و حدیثهای زیاد در خصوص چگونگی تدوین این قانون، تبصره ها و نوع هماهنگی آن با قانون مطبوعات، و از طرفی رفع خلاء های قانون قبلی بر سر زبان رسانه ای ها افتاد. اما از هزار توی آن قانون، فعلاً تنها عبارتی که در راه جایگزین شدن با عبارتهای قبلی ست، مفهوم کاربردی رسانه نگاری به جای خبرنگاریست.
البته این عبارت تنها منحصر به قوانین رسانه ای کشور ما نیست و بسیاری از کشور ها در زمینه (Mediaist) رسانه نگاری به برگزاری نشست های تخصصی، نگارش کتاب و مقالات مختلف، تبیین اصول و روشهای رسانه نگاری و حتی وارد کردن این مفهوم به جمع مطالب آموزشی دروس رسانه ای دست زده اند.

اما عبارت رسانه نگار به چه منظور و چطور شکل گرفته است؟ در دنیای امروز رسانه ها، پیشرفت صنعت انتشار اخبار و روشهای متنوع آن، تحول سریعی در اطلاع رسانی ایجاد کرده است و حالا دیگر می توان گفت فضای مجازی با تلفیقی از رسانه مکتوب، دیداری و شنیداری، به مدد سرعت انتشارش، از رقیبان سنتی خود نظیر روزنامه، رادیو و تلویزیون پیشی گرفته است. هر چندگروهی، ویژگی تخصصی هر رسانه را با مخاطبان خاص آن می سنجند، اما به هر حال کمتر افراد تحصیلکرده ای پیدا می شوند که در ۲۴ ساعت دست کم یکبار برای اطلاع از خبرهای جدید به شبکه جهانی اینترنت مراجعه نکنند، چه برسد به افرادی که با اتصال اینترنت به تلفن های همراه شان در لحظه مخاطب اخبار جدید هستند.
این تحول مبتنی بر زمان، مولد محصولات متنوع خبری و رسانه ای شده است که به طور مثال می توان گفت؛ هم اکنون در دنیای اخبار تلویزیونی از یک خبر و اطلاع جدید، می توان بیش از ۲۰ نوع محصول، از موجز تا مفصل تولید کرد.
حال اگر به دسته بندی تولید کنندگان این محصولات در رسانه های مختلف بپردازیم، می توان نتیجه گرفت که مطبوعات، رادیو، تلویزیون و رسانه های مجازی، هر یک در جایگاه خود دارای تنوع محصول و به تبع آن، تنوع تخصص برای تولید این محصولات هستند، یعنی چنانچه تا به امروز یک روزنامه از خبرنگارش فقط تخصص مکتوب نگاری خبر می خواست، حالا دیگر به دنبال خبرنگاران تحلیلگری است که گزارشهای ویژه و تلفیقی بسازند.
یا اگر در خبر رادیو، خبرنگاران فقط مصاحبه گران یا گزارشگرانی بودند که محصول آنها در بسته های خبری بعنوان یک گزارش شنیداری شامل نرشین خبرنگار و صدای مصاحبه شونده پخش می شد، حالا دیگر مدیران رادیو به گزارشهای اصطلاحاً نرم فکر می کنند، که موضوع خبر در قالب داستان خبری با ترکیبی از نرشین خبرنگار، صدای مصاحبه شوندگان، صدای محیط، استفاده بجا از موسیقی و نتیجه گیری مناسب تهیه شود، و بالاخره اگر گزارشهای خبری تلویزیونی تا همین چند سال پیش از پلاتو، نرشین، مصاحبه و تعدادی اینسرت (تصاویری کمکی) مربوط به موضوع خبر تشکیل می شد، حالا دیگر این گزارشها با تکیه بر قصه سازی خبری، ضرباهنگ، چینش موزون قسمتهای مختلف گزارش، بهره گیری از زیر نویس و اسلایدهای گرافیکی و حضور محسوس و نامحسوس خبرنگار در درون داستان خبر، جایگاه انعکاس از رسانه را پیدا کرده است.
و دست آخر اینکه اکنون در پایگاه اینترنتی بسیاری از خبرگزاری های بزرگ داخلی و خارجی، در کنار خبر مکتوب و عکس های خبری، گزینه ای برای شنیدن خبر یا دیدن تصویر خبر هم وجود دارد و بسیاری از رادیوها و تلویزیون های خبری با سابقه دنیا، به راه اندازی سایت های خبری و قرار دادن برنامه های همزمان و تولیدی خود بر روی این سایت ها اقدام کرده اند و در مقابل برخی سایتهای خبری که تا پیش از این فقط به خبرها و گزارشهای مکتوب و حداکثر عکسهای خبری اکتفا می کردند، حالا به تولید محصولات دیداری و شنیداری در قالب ویدئو های خبری و پادکست ها می پردازند.
پس با این تغییرات در محتوا ، شکل و تعداد محصولات خبری رسانه ها ، نیاز مدیران رسانه ای به افرادی که از عهده این تحولات برآیند و بتوانند خود را با روزآمد شدن محصولات خبری تطبیق دهند ، ضرورت بی قید و شرط حیات و پیشرفت یک رسانه محسوب می شود.
با این نتیجه گیری ، یا باید رسانه ها به فکر آموزش نیروهای قبلی خود و به روز کردن اطلاعات خبری آنها باشند، و یا افراد جدیدی با توانمندیهای جدید ، وارد کار رسانه ای شوند که البته در رسانه های ایران هر دوی این راهها به آزمون و خطا گذاشته شده است که در حقیقت هم افزایی هر دو گروه یاد شده، راه نجات رسانه ها در مسیر تحول شناخته شده است ، چرا که خبرنگار برای پرواز به آسمان رسانه نگاری به دو بال تجربه و تخصص نیاز دارد.
در جمع بندی مطالب؛ اگر بخواهیم کمی ذره بینی تر به شرایط تبدیل خبرنگار به رسانه نگار نگاه کنیم این گونه است که، یک رسانه نگار علاوه بر تخصص و مهارت کسب و نگارش خبر مکتوب، آشنایی کاربردی با محیط مجازی و زبانهای بین المللی، توانمندی استفاده از ابزار و روشهای جدید تولید خبر ، مهارت مدیریت و دبیری خبر از محل تولید تا زمان و نحوه پخش، قابلیت بکارگیری در تمام مراحل تولید محتوای رسانه ای و برخورداری از ابتکارهای رسانه ای و استفاده از روشهای منحصربه فرد و شگردهای شخصی، کار خبری را در راه رسانه نگاری، کسب یا تقویت می کند.
با قرار گرفتن خبرنگاران در مسیر رسانه نگاری ، شاید چند وقت دیگر مشاهده کردن فردی که برای ورود به یک مجلس یا نشست اداری، کارتی را نشان می دهد که روی آن نوشته شده است ” رسانه نگار “، دیگر کسی را متعجب نمی کند و آن وقت است که روز خبرنگار مثل حرفه متحول شده خبرنگاری، جایش را در صفحه تقویم های رسمی، به روز رسانه نگار خواهد داد.