منفیمثبت (+4 rating, 4 votes)
پیگیری یک سوژه

طنز تلخی که در حال شکل گیری است

مهدیشهرنیوز – چندی پیش برخی از همراهان مهدیشهر نیوز در قالب پیام و تماس تلفنی، از عدم اعلام نام مهدیشهر در سامانه هواگویا هواشناسی خبر داده و خواستار پیگیری در اینباره شده بودند. مهدیشهرنیوز به جهت احترام به نظر خوانندگان محترم، در اینباره با یکی از مقامات اداره کل هواشناسی استان سمنان گفتگوی تلفنی برقرار کرد.

به گزارش مهدیشهر نیوز بررسی های ما نشان داد که مسئله چیزی فراتر از عدم اعلام نام شهر در سامانه هواگویا است. همانگونه که می دانید مهدیشهر دارای یک ایستگاه نسبتا قدیمی هواشناسی است که ظاهرا در سالهای گذشته با هزینه خیرین احداث شده است! این ایستگاه یک ایستگاه ساده اقلیم شناسی است.

جهت مشاهده تصویر در سایز اصلی کلیک کنید

جهت مشاهده تصویر در سایز اصلی کلیک کنید

با مراجعه به سایت اداره کل هواشناسی استان سمنان باخبر شدیم، این اداره کل پیشتر در شهرهای سمنان شاهرود دامغان گرمسار و بیارجمند ایستگاه سینوپتیک احداث کرده است.  ( ایستگاه های سینوپتیک در مقایسه با ایستگاه های اقلیم شناسی، دارای امکانات بهتر و تجهیزات دقیق تری هستند. جهت مطالعه بیشتر می توانید به این لینک مراجعه کنید.) . در سال ۸۸ نیز ایستگاه سینوپتیک شهمیرزاد که در سال ۸۶ کلنگ زنی شده بود، به بهره برداری رسید ( لینک خبر) و در سال جاری شهرهای میامی با جمعیت ۴ هزار نفر و ایوانکی با جمعیت ۱۰ هزار نفر نیز صاحب ایستگاه سینوپتیک شدند. همچنین مشخص شد این اداره کل کلیه ایستگاه های سینوپتیک خود را به اداره ارتقا داده است و بدین ترتیب اداره هواشناسی شهمیرزاد در این شهر مستقر شده است که اقدام مثبتی است.

مهدیشهر نیوز به این اکتفا نکرد و در تماس تلفنی با یکی از مقامات اداره کل هواشناسی استان سمنان خواستار توضیح ایشان در این باره شد.

این مقام مسئول که مایل به انتشار نامش نبود، در پاسخ به سوال مهدیشهر نیوز پیرامون چرایی عدم احداث ایستگاه سینوپتیک در مهدیشهر گفت: با توجه به اینکه این اداره کل در شهرهای سمنان و شهمیرزاد، ایستگاه سینوپتیک دایر کرده است، برنامه ای برای احداث ایستگاه سینوپتیک دیگر در این فاصله ندارد!

وی همچنین اذعان کرد، علت آنکه نامی از شهر مهدیشهر در سامانه “هواگویا”ی اداره هواشناسی برده نمی شود آن است که مهدیشهر ایستگاه هواشناسی سینوپتیک ندارد. او گفت: با مذاکراتی که از قبل بین شورای شهر مهدیشهر و هواشناسی استان سمنان انجام شده است قرار بوده ایستگاه هواشناسی کشاورزی در مهدیشهر دایر شود. وی در پایان افزود: ایستگاه اقلیم شناسی مهدیشهر سنتی و قدیمی است.

 اما در اینباره دو سوال مطرح است.

نخست آنکه چرا اداره کل هواشناسی استان در سالهای گذشته در مهدیشهر که پس از شاهرود، سمنان، دامغان و گرمسار، رتبه پنجمین شهر پرجمعیت استان را در اختیار دارد، ایستگاه سینوپتیک هواشناسی احداث نکرده است؟ این مسئله حتی به مرکز شهرستان بودن این شهر نیز ربط چندانی ندارد، چرا که مهدیشهر به سبب موقعیت و جمعیت همواره و حتی پیش از شهرستان شدن به گواه آمارهای رسمی، در بین ۵ شهر مهم استان بوده است.

سوال دوم اینکه چرا با وجود درخواست های مکرر نهاد های شهر از جمله دفتر امام جمعه و شورای شهر برای استقرار اداره هواشناسی در مهدیشهر، هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته است ؟ حال آنکه مهدیشهر به سبب اقلیم کوهستانی و متلاطمش، نیازمند اولویت دهی در این زمینه است.

پیگیری های ما نشان داد این مسئله متاسفانه ناشی از عدم شناخت درست مهدیشهر و توجه شایسته به موقعیت آن است. چرا که با افتتاح دیگر ایستگاه های سینوپتیک در استان، طنز تلخی در حال شکل گیری است و آن اینکه نمونه مشابه ایستگاه هواشناسی مهدیشهر، دیگر تنها در روستاهای استان سمنان یافت می شود!

این موضوع آنگاه اهمیت مضاعف می یابد که به اطلاعات هواشناسی دیگر شهرهای مهم استان مراجعه می کنیم. اطلاعات دقیق، پیش بینی های ۷۲ ساعته، بررسی تغییرات اقلیمی و دیگر داده های مهم تنها توسط ایستگاه های سینوپتیک قابل اندازه گیری و ارزیابی است. در سایت هواشناسی استان بخشی به نام پیش بینی ۷۲ ساعته وجود دارد که گویای این مطلب است: ( لینک به بخش پیش بینی ۷۲ ساعته )

همانطور که پیشتر یادآور شدیم، شهر مهدیشهر جدای از وزن سیاسی اش، پنجمین شهر پرجمعیت استان سمنان است و برخوردی که دراینباره با این شهر صورت گرفته است، نوعی توهین و کوچک شمردن آن تلقی می شود. قطعا نمی توان با این استدلال که شهرهای شمالی و جنوبی مهدیشهر ایستگاه سینوپتیک دارند، ایستگاه مرکز یک شهرستان را با وضع موجود رها کرد. پر واضح است که این شهر به حداقل هایی بسیار فراتر از امکانات ضعیف فعلی نیاز دارد. این سوال نیز مطرح است که این اداره با چه استدلالی هنوز به استقرار اداره هواشناسی در مهدیشهر ترتیب اثر نداده است؟

 جمع بندی:
- همانگونه که اشاره شد در پس این مسئله مع الاسف کم توجهی به مهدیشهر به چشم می خورد. کم توجهی که ریشه در عدم شناخت درست از این شهر دارد. شاید باور کردنی نباشد اما جمعیت، حدود و ثغور و شاخص های مهدیشهر هنوز برای بسیاری از مدیران استان ناشناخته است و بعضا این عدم شناخت در گفتار و رفتار ایشان نمود پیدا می کند.

- نوک پیکان انتقادات بدون شک به سمت شورای شهر است. شورای شهر گرچه پیشتر در این زمینه مذاکره و نامه نگاری کرده است اما دو نکته را از نظر دور داشته است: نخست آنکه به دلایل گفته شده اداره کل هواشناسی نمی تواند از احداث ایستگاه سینوپتیک در مهدیشهر امتناع ورزد و عقب نشینی در این زمینه و مذاکره برای چیزی کمتر از آن بی معنی است. مورد دوم آنکه بی توجهی به وزن و موقعیت مهدیشهر از سوی برخی ارگان ها، هم به جهت برخی تبلیغات مسموم و هم ناشی از کم کاری خود شورا است.

- واقعیت موجود استان سمنان آن است که مهدیشهر به دلایل متعدد که نیازمند ریشه یابی است، کوچک و کم اهمیت شمرده می شود و حتی گهگاه مورد توهین و تمسخر قرار می گیرد. در چنین شرایطی درخواست هایی از این دست با نامه نگاری صرف به نتیجه نمی رسد. نیاز داریم که ابتدا دید مدیران و دست اندرکاران را اصلاح و چشم آنان را به حقایق موجود باز کنیم که این جز با اعتقاد به کار فرهنگی و اطلاع رسانی چند برابری و هدفمند برای مهدیشهر ممکن نیست.

- امام جمعه مهدیشهر و دیگر نهادهای شهر از جمله شورای شهر در سالیان گذشته از اداره کل هواشناسی استان سمنان خواسته بودند تا تشکیلات اداره شهرستان را در مهدیشهر مستقر کند. ( لینک خبر ) علی رغم سیل تغییر و تحولات بنیادی و عمرانی در این اداره کل، این مسئله هنوز محقق نشده است.

- ایجاد امکانات در هر نقطه از شهرستان مهدیشهر که خدمات دهی به مردم را میسر کند، مورد حمایت مردم، نخبگان و مسئولان کلیه نقاط شهرستان است. از همین جهت احداث ایستگاه هواشناسی سینوپتیک در شهر هشت هزار نفری شهمیرزاد موجب خوشحالی است. اما استقرار یک امکان در نقطه ای از شهرستان نبایستی منجر به محروم شدن دیگر نقاط از آن شود.

- اعتماد و توجه همراهان مهدیشهر نیوز به این سایت موجب افتخار و مسرت است. اما چه خوب است که به عنوان یک شهروند به پیگیری در این حد اکتفا نکنیم و مسائلی از این دست را از شورای شهر مطالبه کنیم. تعامل مردم و شورا کلید حل بسیاری از عقب ماندگی های این شهر است.
- همکاری و همیاری شورای شهر با نهاد فرمانداری شهرستان یقینا راهگشا خواهد بود.
- در بررسی دیگر بخش های سایت هواشناسی استان سمنان نکته دیگری نیز به چشم خورد که به نظر می رسد سهوی بوده باشد:

حق نشراستفاده از این مطلب تنها با ذکر نام منبع (مهدیشهر نیوز) بلامانع است.