منفیمثبت (+5 rating, 5 votes)
گزارش یک جشن

شب نشینی سنگسری ها در آیین باستانی”تیر مُ ای سیزده”

سرویس خبری مهدیشهر نیوز – پنجمین جشنواره فرهنگی “تیر مویی سیزده” جشن باستانی مردم مهدیشهر که در آیین ایران باستان، جشن تیرگان نامیده می شود، در میان استقبال شورانگیز مردم مهدیشهر-سنگسر در هتل سنگسر برگزار شد.

به گزارش  خبرنگار مهدیشهر نیوز یکشنبه ۷ آبان، پنجمین جشنواره تیرمویی سیزده با هدف احیای جشن باستانی تیرگان؛ یکی از جشن های پنجگانه ایرانیان باستان ، در میان استقبال پرشور مردم مهدیشهر در هتل سنگسر برگزار شد.

این مراسم به همت موزه عشایری ایل سنگسر و شرکت توسعه گردشگری سنگسر با حمایت مادی و معنوی چند تن از علاقمندان به فرهنگ دیرپای سنگسر به اجرا در آمد و شبی پر شور، غرورآمیز و خاطره انگیز را رقم زد.

۲۲ آبان شمسی هر سال برابر با سیزدهمین روز از تیرماه تقویم سنگسری روز ” تیر مُ ” نامیده می شود. مردم مهدیشهر از دیرباز این روز را با آداب و رسوم خاصی که به جا مانده از پیشینیان است، جشن می گیرند. امسال نیز جمعی از فرهنگ دوستان سنگسری بانی و مجری برگزاری این جشنواره شدند.
یادآور می شود جشن تیر مُ  ای سیزده  در مهدیشهر معمولا در بیست و دومین روز از آبان ماه هر سال برگزار می شود ، اما امسال به علت تلاقی این ایام با محرم  ۲ هفته زودتر از موعد برگزار شد.

این جشن از بخش های متنوع هنری از جمله شعر خوانی به گویش شیرین سنگسری، کنسرت موسیقی سنگسری با اجرای گروه موسیقی آموزشگاه آفتاب مهدیشهر، اجرای نمایش کمدی، تفال به دیوان حافظ، مسابقه سنجش آشنایی با واژه های سنگسری برای کودکان ونوجوانان و بخش های دیگر تشکیل شده و پایان بخش آن برگزاری ضیافت شام و پذیرایی از مهمانان با ” سیزده تامو ” بود.

گزارش کامل این مراسم را می توانید در اینجا ببینید.

گزارش تصویری این جشنواره که توسط سید محمدعلی شاهمیری تهیه شده است تقدیم شما همراهان همیشگی مهدیشهرنیوز می شود:

حق نشراستفاده از این مطلب تنها با ذکر نام منبع (مهدیشهر نیوز) بلامانع است.