منفیمثبت (+2 rating, 2 votes)
مهدیشهر نیوز بررسی می کند;

شورای شهر; معرف بالندگی علمی، معرفتی و فرهنگی مردم

مهدیشهر نیوز - سال ۱۳۹۲ در پیش است و مردم ما از هم اکنون خود را برای شرکت در دو آزمون بزرگ آماده می کنند: انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری و انتخابات چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا. وقتی در سال ۱۳۸۵ به پای صندوق های رای رفتیم تا نمایندگان منتخب خود را برای حضور در پارلمان شهر گلچین کنیم، هرگز تصور نمی کردیم که انتخاب چهارساله ما عملاً به یک انتخاب شش ساله بدل شود. به این ترتیب شورایی که می بایست در آغاز سال ۱۳۸۹ جای خود را به گروهی تازه نفس می سپرد، با مصوبه مجلس شورای اسلامی جانی تازه یافت و تا سال ۱۳۹۲ مهلت گرفت.

افزوده شدن دو سال به عمر شوراها در دوره سوم که مدت کل این دوره را به شش سال رساند، برای برخی از شهرها بسیار خوش یمن بود، اما برای بعضی دیگر از شهرها تلخ و نفس گیر!
در این دوره که با اوج سفرهای استانی و بذل و بخشش های بی سابقه دولت نهم و دهم همراه شد و طرح ها و مصوبه های دولت در بسیاری از نقاط کشور امکان بروز و ظهور یافت، بسیاری از شهرها به یمن هوشمندی و درایت اعضای شورای اسلامی و شناخت عمیق نیازها و پیگیریهای عالمانه آنان راه صد ساله را یک شبه پیمودند، اما شهرهایی نیز بودند که به واسطه انفعال محض شوراهای خود، نه تنها فرصتی نیافتند، بلکه بسیاری از فرصت ها را نیز از کف دادند و نصیبشان چند کلنگ بود که فقط خوراک خبری خبرگزاری ها را تامین کرد، ولی برای مردم ثمری نداشت.

در چنین شرایطی طبیعی است که همه دنبال مقصر بگردند. اگر پای صحبت مردم این شهرها بنشینید، بی درنگ لب به شکایت باز میکنند و ضعف عملکرد شورای شهر را به رخ می کشند، اما کیست که نداند این شورا محصول اراده ی خود آنها است و گلی است که (چه خوب، چه بد) با دست خود بر سر خود گذاشته اند.لذا از باب “گر امر شود که مست گیرند در شهر هرآنچه هست گیرند” ، نباید دنبال مقصر گشت، که به واقع همه مقصرند.
به هر حال در این مدت شوراهای اسلامی شهر و روستا با کارنامه های متفاوت خود، برداشت های مختلفی را در افکار عمومی شکل دادند. برخی از آنها با مردم تعامل کردند، کمیسیون های مختلف را شکل دادند، از نظرهای کارشناسان دلسوز برای تصمیم سازی های بهتر بهره بردند و به پیمان خود وفادار ماندند. اما بعضی دیگر، پیمان خود را ازیاد بردند، از مردم گریزان شدند، تنها به آمار جلسات بی ثمر خود دل خوش کردند و عجیب تر اینکه شورای نمونه هم نام گرفتند !

شوراها: نزدیک ترین عرصه حضور مردم در تعیین سرنوشت
جدای از جایگاه بلند شوراها از دیدگاه قرآن و روایات بزرگان دین، اهمیت و ضرورت شوراها و نظام شورایی از پایه های عقلانی برخوردار بوده و مورد باور و پذیرش همگان است، تا آن جا که این مهم چند اصل از اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران (اصل ۷ و ۱۰۰و ۱۰۱و ۱۰۲ و ۱۰۳ و ۱۰۵ و ۱۰۶) را به خود اختصاص داده است. شوراها به وی‍ژه شوراهای اسلامی شهر و روستا به تصریح اصل هفتم قانون اساسی، علاوه بر اینکه یکی از ارکان تصمیم گیری و اداره امور کشور است، نخستین و نزدیک ترین عرصه حضور مردم در تعیین سرنوشت خود به شمار می رود و می تواند معرف بالندگی و رشد علمی، معرفتی و فرهنگی مردم آن جامعه باشد.
بنابراین چنانچه افراد لایق، صاحب تجربه، کاردان و پرتوان در معرض انتخاب قرار گیرند و مردم جامعه به دور از تعصبات طایفه ای، با شناخت و آگاهی کامل انتخاب کنند، آنگاه شورایی حقیقی شکل خواهد گرفت که می تواند نماد و آینه تمام نمای مردم و رای دهندگان باشد.

انتخابات شوراها تقریباً ۵ ماه دیگر همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود. تنور انتخابات ریاست جمهوری رفته رفته با تحرکات آشکار و نهان داوطلبان احتمالی گرمتر می شود و هواداران نامزد ها نیز از هم اکنون صف بندی های خود را شکل داده اند.
برگزاری دو انتخابات همزمان ممکن است یکی را تحت الشعاع دیگری قرار دهد. بعضی ها می گویند: شاید سایه سنگین انتخابات ریاست جمهوری بر حساسیت، دقت و چگونگی انتخاب مردم در امر شوراهای اسلامی تاثیر گذاشته و آن ها را از این موضوع حیاتی غافل سازد. در پاسخ به نگرانی این عزیزان باید اذعان کرد اگر انتخاب ریاست جمهوری به منزله تعیین سرنوشت آحاد یک کشور است، یقیناً انتخاب افرادی آگاه، کاربلد، دانا و توانمند برای پیگیری خواسته های به حق مردم از دولتمردان و مدیران اجرایی در سطح استان و کشور هم دست کمی از آن نخواهد داشت.

درس گرفتن از تجربه های گذشته
   حال بیایید کمی به عقب برگردیم و عملکرد ۶ ساله سومین شورای اسلامی شهر مهدیشهر را مرور کنیم.
  شورای اسلامی شهر مهدیشهر تا چه اندازه در پیگیری مطالبات مردم موفق بود؟
  آیا این شورا توانست سهم عادلانه ای از اعتبارات استانی و ملی را به منظور توسعه زیرساخت های شهری مهدیشهر جذب کند؟
  آیا شورای سوم مهدیشهر قدم موثری برای جذب سرمایه گذاری و رونق کسب و کار برداشت؟
  آیا این شورا توانست فضای زندگی مردم را در حد قابل قبولی متحول کند؟
  آیا شورای دوره سوم در ایجاد تعامل و همفکری با دستگاه های اجرایی شهرستان و استان موفق بود؟!
  آیا این شورا توانست دست کم یک کمیسیون فعال را با حضور کارشناسان بومی مهدیشهر شکل دهد؟
  آیا شورا در بعد اطلاع رسانی به موکلان خود موفق بود؟
  شورای سوم در راستای توسعه فرهنگی مهدیشهر چه کرد؟
  این شورا برای اجرایی شدن مصوبات سفرهای دولت چه اقدام موثری را انجام داد؟
  چرا بسیاری از مصوبات مهدیشهر در سفر دوم و سوم، یا با تاخیر اجرا شد، یا اصلاً به اجرا در نیامد؟
  آیا شورای سوم توانست از افکار عمومی نمره قابل قبولی بگیرد؟!
  در یک کلام، مردم از شورای اسلامی شهر مهدیشهر چه قضاوتی خواهند داشت؟

انتخاب بهترین ها: رمز موفقیت
چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا چه از بعد سیاسی و فرهنگی و چه به لحاظ تاثیر مستقیم بر زندگی و معیشت مردم و میزان رفاه و رضایتمندی آن ها از اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار است و نباید از آن غافل شد. از این رو جا دارد تا فرصت باقی است با رایزنی و درخواست و حتی استمداد از افراد قوی، توانمند و دلسوز، آن ها را به ورود به میدان انتخابات شورا ترغیب کرد. مهدیشهر استعدادهای فراوانی دارد. از هم اکنون باید تلاش کرد تا انتخابات چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا به عرصه ای برای رقابت بهترین ها تبدیل شود. هرچند اغلب افرادی که آمادگی خود را برای نامزدی شورای شهر اعلام می کنند به انگیزه خدمت وارد می شوند، اما در این شرایط حساس روا نیست افراد توانمند در گوشه ای بنشینند و اجازه دهند عرصه شورا به میدانی برای رقابت افراد کم بنیه تبدیل شود.

اگر شهری سربلند و پیشرو با زیرساختی مناسب می خواهیم، دو ضرورت مهم را در نظر داشته باشیم:
۱- بهترین ها به عرصه رقابت شوراها وارد شوند.
۲- مردم نیز بدور از احساسات و تعصبات طایفه ای، هفت نفر از کاندیداهای اصلح را انتخاب کنند.

مهدیشهر نیوز باز هم در این باره خواهد نوشت…

حق نشراستفاده از این مطلب تنها با ذکر نام منبع (مهدیشهر نیوز) بلامانع است.