منفیمثبت (+1 rating, 1 votes)

در شهر چه خبر ؟ (۲۷ مهر ۱۳۹۲)

.. شنیده اول اینکه : به دنبال ممنوعیت اعلام خبر مرگ و میر از طریق بلند گوهای حسینیه المهدی، عده ای به تکاپو افتاده و با ارسال نامه و طومار به فرمانداری مهدیشهر خواهان لغو این ممنوعیت شده اند!  آنها مدعی شده اند که اعلام عمومی مرگ و میر از بلندگوهای حسینیه المهدی یک سنت شصت ساله است و بهتر است به سیاق گذشته ادامه یابد. البته بهتر بود آقایان در سال شماری این رسم عجیب کمی دقت می کردند. حسینیه المهدی قدمتی ۴۰ ساله دارد، نه شصت ساله. در ضمن مردم مهدیشهر در حدود ۲۰ سال است که این پدیده ضد اجتماعی را تحمل کرده و با آثار مخرب روحی و روانی چنین رسمی ساخته اند . آنها سال ها است که هر روز چند نوبت، از بلندگوهای حسینیه، اخبار مرگ و میر شهر را با جمله ی کلیشه شده و نخ نمای ” با نهایت تاثر و تاسف، درگذشت مرحوم مغفور، شادروان ……. ” را شنیده اند و  برایشان حاصلی جز افسردگی خاطر نداشته است. به هر حال هیأت امنای حسینیه المهدی مهدیشهر در پاسخ به پیگیری های مداوم مردم (به ویژه دانشجویان)  و به انگیزه احترام به حقوق اجتماعی شهروندان، سرانجام رای به ممنوعیت اعلام خبر مرگ و میر از طریق بلند گوهای این حسینیه داد و پرونده ی یکی از عجیب ترین پدیده های ضد اجتماعی مهدیشهر را بست.

یکی از اعضای شورای اسلامی شهر مهدیشهر ضمن تمجید از تصمیم بجا و منطقی هیأت امنای حسینیه المهدی گفت: هیأت امنای این حسینیه از فشارهای دیگران تأثیر نمی پذیرد و در تصمیمات خود مستقل است. آنها تصمیم شجاعانه ای گرفته اند و اقدامشان را باید تحسین کرد. شهروندان مهدیشهر، بویژه ساکنین بخش وسیعی از بافت قدیم از سال ها پیش به اعلام خبر مرگ از بلندگوهای حسینیه واکنش نشان داده و خواستار پایان دادن به این وضع بوده اند. لذا ممنوعیت اعمال شده را باید در راستای احترام به حقوق انسانی شهروندان دانست و از آن استقبال کرد.

.. شنیده دوم اینکه : گویا موضوع انتصاب رییس دانشگاه علوم پزشکی سمنان با چالش مواجه شده است.  در حالی که  در بین چهره های بومی موجود در مجموعه  دانشگاه علوم پزشکی سمنان گزینه های مستعد و کارآمدی وجود دارند، شنیده ها حاکی است که برخی از نمایندگان و  موثرین استان مایل به انتخاب یک فرد غیر بومی برای  اداره این دانشگاه هستند. همچنین یک خبر تایید نشده می گوید نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی نیز تلاش می کند سایرین را به قبول گزینه مورد نظر خود مجاب کند. این در حالی است که برخی از گزینه های مورد نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای تصدی پشت ریاست این دانشگاه، (علاوه بر دارا بودن ویژگی بومی) حتی کاندیدای پست معاونت وزیر هم بوده اند. راویان اخبار نقل می کنند که در بین گزینه های موجود، دکتر رشیدی پور و دکتر قدس شانس بیشتری برای تصدی پست مورد نظر دارند.

امیدواریم  مسئولان محترم با درک شرایط خاص دانشگاه علوم پزشکی سمنان ، کسی را منصوب کنند که ضمن غلبه بر مشکلات مالی و تجهیزاتی بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی، امید مردم شهرستان های سمنان، مهدیشهر، گرمسار، آرادان و سرخه  را به بهره مندی از کادر پزشکی مجرب و امکانات درمانی شایسته زنده کند. همچنین بهتر است از تجربه های گذشته نیز درس گرفته شود. دکتر قاضی زاده (نماینده فعلی مجلس شورای اسلامی و رییس اسبق دانشگاه علوم پزشکی سمنان) مدیر شایسته و توانمندی بود، اما  چرا نتوانست کشتی طوفان زده ی این دانشگاه را به ساحل نجات برساند؟ شاید بتوان با انتصاب یک مدیر بومی و آشنا به مسائل و پیچیدگی های پنج شهرستان مرتبط با حوزه عملکردی این دانشگاه، مانع از تکرار تجربه های قبلی شد. 

حق نشراستفاده از این مطلب تنها با ذکر نام منبع (مهدیشهر نیوز) بلامانع است.