منفیمثبت (+1 rating, 1 votes)
وزير كشور خبر داد :

ایران دارای بالاترین رتبه امنیتی در سطح منطقه است

سرویس خبری مهدیشهر نیوز : وزیر کشور عصر دیروز در مراسم تودیع و معارفه استانداران قدیم و جدید استان سمنان ، ایران را دارنده بالاترین رتبه امنیتی در منطقه خواند و با اشاره به نگاه جدید وزارت کشور به مقوله امنیت افزود: امنیت در حوزه اقتصادی یعنی اینکه ثبات را به گونه ای ایجاد کنیم که یک سرمایه گذار بتواند برای بیست سال آینده خود برنامه ریزی کند.

به گزارش خبرنگار مهدیشهر نیوز ، بعدازظهر دیروز (۲۰شهریور۹۲) سالن شهید مطهری سمنان شاهد حضور صدها تن از مدیران و دست اندرکاران اجرایی استان سمنان  بود که آمده بودند تا ضمن بدرقه عباس رهی (استاندار پیشین) با محمد وکیلی استاندار جدید سمنان  آشنا شوند.
دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور، آیت ا… شاهچراغی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان، دکتر جلالی نماینده شاهرود و میامی و رییس مرکز پژوهش های مجلس، مهندس خسروی نماینده  سمنان و مهدیشهر و سرخه  و دکتر رستمیان نماینده دامغان در مجلس شورای اسلامی و رییس مجمع نمایندگان استان ، معاونین و مدیران کل استانداری، مدیران کل دستگاه های اجرایی، روسای نهاد ها و سازمان ها، روسای شوراهای اسلامی شهر و روستا، شهرداران، صاحبان صنعت، سرمایه گذاران بخش خصوصی و … این مراسم را همراهی می کردند. مراسم تودیع و معارفه استانداران قدیم و جدید استان سمنان
پس از رسمیت یافتن جلسه ، ابتدا از علیرضا خلخالی معاون سیاسی و امنیتی استانداری سمنان دعوت شد تا به سخنگاه برود. خلخالی با اشاره به خدمات دکتر رهی  در طول این چهارسال، استان سمنان در دوران مدیریت وی را به کارگاه سازندگی تشبیه کرد و گفت : کلیه مدیران و خدمتگزاران استان آمادگی کامل خود را برای همکاری شایسته با استاندار جدید سمنان را اعلام می کنند.
پس از او دکتر رستمیان به تریبون دعوت شد تا به عنوان رییس مجمع نمایندگان استان سخن بگوید.  رستمیان نیز از خدمات چهار ساله توأم با تقوا ، سلامت نفس و سلامت مالی دکتر رهی سپاسگزاری کرد و با اشاره به دیدگاه آیت ا… شاهچراغی ، وحدت را اصلی ترین نیاز امروز استان دانست.  وی ابتدا تا انتهای استان سمنان را سرشار از فرصت های سرمایه گذاری دانست و اظهار امیدواری کرد دوران مدیریت مهندس وکیلی در استان سمنان دوران وفاق ودوستی بیشتر و دوران رونق اقتصادی مطلوب تر باشد.
پس از دکتر رستمیان، مهندس خسروی نماینده مردم شهرستان های سمنان، مهدیشهر و سرخه به جایگاه دعوت شد. مهندس خسروی به بیان ویژگی های برجسته استان سمنان، از جمله همجواری با ۸ استان کشور، تولیدی بودن، در اختیار داشتن ۴۲ ماده معدنی، دارا بودن جمعیت بالای دانشجو، اتصال با فیبر نوری از ۸ مسیر به استان های کشور، رتبه دوم تقدیم شهدا در کشور، و دارا بودن مردمی ولایتمدار پرداخت وافزود : این توفیقات با همکاری و همراهی مردم، مسئولان و روحانیت معزز استان سمنان به دست آمده است. مهندس خسروی از وزیر کشور به دلیل روزآمد کردن تفریغ بودجه در کشور تشکر کرد.
سپس مجری مراسم از علی اصغر جمعه ای رییس اتاق بازرگانی استان سمنان دعوت کرد که به سخنگاه بیاید.
جمعه ای به ارائه اطلاعاتی در مورد استعدادهای صنعتی ومعدنی استان سمنان پرداخت و از مسئولان استان خواست موانع موجود بر سر راه صنعت، معدن و اصناف را با اصلاح پیکره اقتصادی استان از پیش رو بردارند. جمعه ای اظهار امیدواری کرد که استان سمنان در خلق حماسه اقتصادی پیش قدم شود.
او از دکتر رهی به عنوان مرد قانون نام برد و افزود: همّ و غمّ او این بود که قانون اجرا شود.
حال نوبت دکتر جلالی بود که به تریبون دعوت شود. دکتر جلالی نماینده شاهرود و میامی و رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی از مراتب اخلاص، مردم داری، نجابت، شرافت و سخت کوشی و ولایت مداری  دکتر رهی یاد کرد و افزود: او هیچگاه یک فرد سیاسی به معنای هیجانی نبود و تلاش می کرد با وحدت گرایی خود همگان را دور خود جمع کند.
دکتر جلالی همگرایی موجود بین نمایندگان مجلس و دولت یازدهم را مطلوب خواند و از دکتر رحمانی به سبب انتخاب مهندس وکیلی تشکر کرد. نماینده مردم شهرستان های شاهرود و میامی، آیت ا… شاهچراغی را محور وحدت در استان سمنان خواند و افزود: ایشان رهنمود به انتخاب استاندار عادل دادند. دکتر جلالی اصلی ترین مشکلات استان سمنان را بیکاری فزاینده و کمبود آب دانست و خواستار اتخاذ روش هایی برای فائق آمدن بر این دو معضل شد.

پس از دکتر جلالی، دکتر رهی به جایگاه آمد تا سخنرانی وداع را به جا آورد. رهی با همان ادبیات ساده ی همیشگی ، به دوستی خود با مردم استان سمنان افتخار کرد با اشاره دقیق به مدت خدمتش در استان گفت: چهار سال یک هفته کم در این استان خدمت نمودم که امیدوارم خدای بزرگ بپذیرد. او سپس به ارائه اعداد و ارقام نجومی پرداخت که  گوش ما در طول دوران دولت نهم و دهم به شنیدن آن عادت کرده بود. اعدادی که هرچند می توانست  بیانگر میزان کمّی خدمات دولت باشد، اما بنا به دلایل فراوان، هیچکس نمی توانست ادعا کند که این کمیّت، لزوماً در بر دارنده کیفیت مورد انتظار نیز بوده باشد. به هر حال شرط انصاف نیست که از کنار این خدمات، بی تفاوت بگذریم.
دکتر رهی در پایان سخنان خود از دکتر حسن روحانی و دکتر رحمانی فضلی به خاطر برداشتن بار سنگین مسئولیت از روی دوش خود تشکر کرد.

سپس مجری مراسم از دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور دعوت کرد تا به ایراد سخن بپردازد.
دکتر رحمانی پس از ابلاغ سلام رییس جمهور به هم استانی هایش، جابجایی مدیران را امری طبیعی و پذیرفته شده خواند و افزود: همانطور که مقام معظم رهبری نیز فرموده اند، یکی از ویژگی های نظام جمهوری اسلامی ایران این است که جابجایی مدیران با متانت و آرامش اتفاق می افتد. وزیر کشور با اشاره به روند انتخاب استانداران گفت : تلاش ما این است که یک اجماع نسبی در مورد گزینه های استانداری حاصل شود. ویژگی هایی از جمله سابقه مفید، پاک دستی و توانمندی را مشخص کرده بودیم ، همچنین اجماع نمایندگان مجلس و روحانیت معزز استان و هیات محترم دولت در مورد آقای وکیلی منجر به این انتخاب شد. وی افزود: در مورد ۱۶ استاندار که تا کنون انتخاب شده اند، این اجماع نسبی را حاصل کرده ایم. مراسم تودیع و معارفه استانداران قدیم و جدید استان سمنان
وزیر کشور توجه به اعتدال، توجه به مردم  وعدالت محوری را مهمترین وظیفه استاندار جدید سمنان دانست و تصریح کرد: تاکید جناب آقای دکتر روحانی بر اعتدال است. اعتدال مشی و روش و شیوه است. هم با عقل و فطرت، و هم با شرع و عرف همخوانی دارد. اعتدال یعنی پرهیز از افراط، تعصب های بیجا و عصبانیت. اگر مبتنی بر اعتدال حرکت کنیم نتایج بهتری خواهیم گرفت.

دکتر رحمانی با اشاره به نقش مردم در دفاع مقدس و پایداری دردوران ۳۵ ساله پس از انقلاب گفت: مردم ولی نعمت ما هستند.
تلاش رسانه های بیگانه  ایجاد تنش در ایران بود، اما با تدبیر مقام معظم رهبری و درک و بینش عمیق مردم، حماسه ای ساخته شد که تمام نقشه های دشمنان را نقش بر آب کرد.
وزیر کشور با اشاره به تاثیر داخلی و بین المللی حماسه سیاسی ملت ایران افزود: اکنون یک ثبات نسبی در حوزه اقتصاد داخلی ایجاد شده است. دیگر از نوسانات سریع و هیجانی که هرگونه برنامه ریزی اقتصادی را غیرممکن می کرد، خبری نیست. هیچکس نگران تهدید، افشاگری، اختلاف افکنی، و تشنج آفرینی نیست  و عقلانیت و متانت موجب ایجاد فضای آرامش در کشور شده است. در روزنامه ها خبری از اختلاف و تشنج نیست و در بین سران قوا نیز چنین فضایی وجود ندارد.
دکتر رحمانی اضافه کرد: این ها همه موجب شده که ما در عرصه بین الملل با استقبال مواجه شویم. اکنون دنیا نگاه خود را نسبت به ایران تغییر داده است. بیش از ۷۵ درصد مردم آمریکا اعلام کرده اند که باید با ایران به روش دیپلماتیک و سیاسی کنار آمد. در حالی که همین ها قبلاً معتقد بودند راه مقابله با ایران، دست زدن به روش های غیر سیاسی و غیر دیپلماتیک است.
وزیر کشور با تاکید بر ضرورت بهره گیری از توان اقتصادی مردم در حوزه اقتصادی گفت: حتی اگر بتوانیم تحریم ها را از سر راه برداریم، درآمد ما از فروش نفت پاسخگوی رشد هشت درصدی تولید ناخالص ملی نخواهد بود، مگر اینکه توانمندی های مردم در حوزه اقتصاد به کمک ما بیاید و این نمی شود، مگر اینکه ما با اعتماد به مردم، کار را به آنها بسپاریم.
وی بر نقش مردم در حوزه حجاب و عفاف تاکید کرد و گفت: مجریان واقعی مردم هستند. در بحث حجاب و عفاف، خود مردم باید قبول کنند که باید با تعاملات سازنده و مثبت، امر به معروف کنند. اگر ناملایمات و ناهنجاری هایی به عنوان مواد مخدر داریم، باید مقابله با آسیب های اجتماعی مواد مخدر را به خود مردم واگذار کنیم.
دکتر رحمانی فضلی با اشاره به محوریت قانون تصریح کرد : تمام افتخار ما این است که الگوی یک حکومت دینی را به دنیا معرفی کرده ایم. این الگو باید علاوه بر قدرت حل مشکلات، پاسخگوی نیاز جامعه به عدالت باشد. در چارچوب های حکومتی، مهمترین محور نزدیک به عدالت، قانون است. باید قانون را محور عدالت بدانیم. قانون باید مبین عدالت باشد.
وزیر کشور از مردمی کردن اقتصاد و تجهیز بخش خصوصی در تولید و مصرف  به عنوان  چند محور اصلی در سیاست های وزارت کشور نام برد و با تاکید بر اصل صرفه جویی گفت: درحوزه مصرف به راحتی می توانیم در اقتصاد ملی ۲۰ درصد صرفه جویی کنیم و این به معنای ریاضت نیست.
وی افزود: حداقل ۳ درصد رشد ۸ درصدی که قانون گذار پیش بینی کرده بود، باید از بهره وری حاصل می شد، اگر می توانستیم زمان پروژه ها را کوتاه کنیم، قیمت تمام شده را کاهش دهیم و کیفیت را بالا ببریم.
وزیر کشور با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده در حوزه سیاسی وزارت کشور گفت: مدیریت سیاسی در وزارت کشور یعنی شفاف سازی، مسئولیت پذیری و قاعده مند کردن رفتار سیاسی کنش گران سیاسی برای تنظیم روابط درست سیاسی در جامعه. با برنامه ریزی که در این حوزه کرده ایم، وزارت کشور را محل امن و آرامش تمام گروه های اجتماعی خواهیم کرد که رفتارشان مبتنی بر قانون باشد.
وی افزود در حوزه فرهنگی و اجتماعی باید با تکیه بر اعتقادات و حساسیت پذیری مردم برنامه های اجتماعی را پیاده کنیم.
دکتر رحمانی ایران را دارای بالاترین رتبه امنیتی در منطقه دانست و با اشاره به شرایط  بحرانی و آشوب زده برخی از همسایگان ما تاکید کرد: این به لطف رهبری مقام معظم رهبری و عملکرد موثر نیروهای عمل کننده است که  ایران در حلقه ای از آتش منطقه، ابراهیم وار زندگی می کند.
وزیر کشور با اشاره به نگاه جدید وزارت کشور به مقوله امنیت افزود : امنیت در حوزه اقتصادی یعنی اینکه ثبات را به گونه ای ایجاد کنیم که یک سرمایه گذار بتواند برای بیست سال آینده خود برنامه ریزی کند. باید بدانیم کشور جمهوری اسلامی ایران  به عنوان الگوی جدید حکومتی در دنیا، مورد توجه جهان است. باید قاعده های جهانی سازی حکومت را رعایت کرد. آزادی، عدالت، رفاه اجتماعی، رفع تبعیض ها و ظلم از نیاز های اساسی  انسان است و ما که جهان بینی الهی داریم، هر یک از نیازهای مورد نظر را از نگاه الهی تفسیر می کنیم. همه با هم اراده کنیم که آنچه حق این حکومت و این ملت است، با تلاش و کوشش خود محقق کنیم.

پس از سخنرانی وزیر کشور، متن حکم انتصاب مهندس محمد وکیلی به عنوان چهاردهمین استاندار استان سمنان قرائت شد و آنگاه وکیلی به جایگاه دعوت شد تا با حاضران صحبت کند.
استاندار جدید سمنان از خدمات دولت های گذشته و استانداران پیشین تشکر کرد و از ۲۴ خرداد ۹۲ به عنوان نقطه عطف دیگری در تاریخ ایران اسلامی یاد کرد که به دست مردم ایران و در سایه رهبری های حکیمانه مقام معظم رهبری رقم خورد و به یاس و ناامیدی دشمنان انجامید.

مهندس وکیلی استان سمنان را استانی دانش پژوه و دارای شایستگی علمی بالا دانست و وحدت و همدلی مردم و مسئولان استان را ستود.
وی رونق صنعت و معدن، اهتمام در اتمام پروژه های نیمه تمام، پروژه های اولویت دار، تکمیل بیمارستان های در دست احداث، کاهش تصادفات جاده ای، تلاش در افزایش سرانه ورزشی، توجه خاص به توزیع عادلانه بودجه استانی، سامان بخشی صنعت توریسم و گردشگری، توجه ویژه به توسعه پایدار شهری و توجه به مسائل جوانان و زنان را مهمترین اولویت های کاری خود خواند و رویکرد جدید اجرایی در استان را رویکردی مبتنی بر سیاست عدم تمرکز و تفویض اختیار به مدیران شهرستان ها، شایسته سالاری در انتخاب مدیران ، کاهش بوروکراسی  و همراهی با مردم دانست. او همچنین اظهار امیدواری کرد درهنگام پایان یافتن خدمتش در استان سمنان، مانند دکتر رهی به گرمی بدرقه شود.
******************

برخی حاشیه های مراسم:
- مراسم دقیقاً راس ساعت مقرر آغاز شد! در جایی که عموم مراسم ادارات و سازمان ها معمولاً با ۳۰ یا ۴۵ دقیقه تاخیر شروع می شود، شروع  بموقع یک مراسم رسمی، یک حادثه است. ای کاش ما هم به نظم عادت کنیم.
- دکتر رحمانی در هنگام تعریف از دکتر رهی ، با اشاره به دوران مسئولیت خود در دیوان محاسبات کشور، از دکتر رهی به عنوان مدیری پاک دست، بی تخلف یا کم تخلف یاد کرد، که عبارت ” کم تخلف ” موجب خنده حضار و انبساط خاطر آنان شد!
- دکتر کاتب نماینده گرمسار در مجلس شورای اسلامی در این مراسم حضور نداشت. در باره علت عدم حضور وی نیز چیزی گفته نشد!
- دکتر رحمانی استان سمنان را استانی رییس جمهور پرور خواند و گفت: انسان های بزرگ در مناطق کویری پرورده می شوند. پیامبر(ص) ما نیز در یک منطقه کویری و بیابانی پا به عرصه وجود گذاشت. این نکته ظریف مورد توجه حضار قرار گرفت.
- روابط عمومی استانداری سمنان نماهنگی از خدمات ۴ ساله دکتر رهی تهیه کرد که طی آن مهمترین پروژه های شهرستان های استان به تصویر در آمد. تقدیر این بود که مهدیشهر دراین نماهنگ هم فراموش شود! این نماهنگ را باید صادقانه ترین کار استانداری سمنان دانست. وقتی یک مرکز شهرستان در یک قدمی مرکز استان ، آنقدر مورد بی مهری قرار بگیرد که در طول دولت دهم  پروژه ای برای افتتاح نداشته باشد، نباید هم در نماهنگ از آن نامی برده شود!

حق نشراستفاده از این مطلب تنها با ذکر نام منبع (مهدیشهر نیوز) بلامانع است.