منفیمثبت (+5 rating, 5 votes)
زنگ ها برای که به صدا درمی آیند؟

شورای اسلامی شهر مهدیشهر در مسیر آزمونی سخت

سرویس اجتماعی مهدیشهر نیوز – مردم مهدیشهر (سنگسر) اواخر خرداد ماه سال جاری چهارمین شورای خود را برگزیدند. شورای چهارم، مهدیشهر را در یکی از حساس ترین ادوارش تحویل می گرفت. وخامت اوضاع تا آنجا بود که شورا مجبور شد هفته ها قبل از آغاز به کار رسمی اش، همراه مردم از این مسجد به آن مسجد و از این خیابان به آن خیابان برود، تا شاید بتواند جلوی مصوبه غیرکارشناسی، غیر عرفی، غیرعقلانی و غیر قانونی تجزیه شهرستان مهدیشهر را بگیرد.

در آن شرایط نفوذ لابی های قدرت در دولت دهم به قدری گسترده بود که انرژی بسیار زیادی را از مردم و شورای شهر مهدیشهر صرف مقابله با آن کرد.
مهدیشهر به غایت تنها بود. همگان می دانستند تجزیه مهدیشهر یکی از غیر عقلانی ترین طرح هایی است که دولت به آن تن داده است اما کشور با مسائل بسیاری از این دست مواجه بود و دستگاه های ناظر، تنها برای رسیدن به پایان عمر دولت دهم لحظه شماری می کردند.مسجد امام علی شهرک انقلاب مهدیشهر در 30 تیر 1392
آگاهان اذعان می کنند که انرژی فوق العاده زیادی از شورای چهارم و مردم مهدیشهر در جریان اعتراض به تجزیه این شهرستان گرفته شد. انرژی که اگر در عرصه سازندگی و پیشرفت مهدیشهر خرج می شد، گره گشای بسیاری از عقب ماندگی های این شهر بود. اما مع الاسف چه کنیم که مدتهاست تبعیض در فضای استان سایه افکنده است.

شورای چهارم بعد از تب و تاب مربوط به اعتراضات اجتماعی به تجزیه کوچکترین شهرستان استان، رسما از ۱۲ شهریور امسال آغاز به کار کرد و شیردل عرب را به عنوان سرپرست شهرداری برگزید.

این شورا به گواهی آمار تاکنون حداقل ۳۵ نشست داخلی برگزار کرده و در مورد بسیاری از مسائل شهری تصمیم گیری کرده است. هر چند این اقدامات به جهت فقدان رسانه نوشتاری در شورای شهر، چندان بعد بیرونی نیافته و به خوبی برای عموم اطلاع رسانی نشده است.
اما مهمترین رسالت شورا ، یعنی انتخاب شهردار برای مهدیشهر همچنان بر زمین مانده است. گذشت زمان و نزدیک شدن به پایان فرصت سه ماهه زنگ خطری برای شورای شهر است. چرا که مطابق قانون چنانچه شورا نتواند ظرف مدت سه ماه شهردار مورد نظر خود را انتخاب کند، در خطر انحلال قرار خواهد گرفت. این را هم باید اذعان کرد که شورای ما در انتخاب شهردار از شهرهای همجوار عقب مانده است.

. اکنون مسئله انتخاب شهردار به سوال بزرگی در میان مردم بدل شده است.
گرچه امور شهری بر زمین نمانده و پیگیری می شود، اما برای آغاز یک تحول جدی در عرصه شهری لازم است هر چه زودتر شهردار انتخاب و به مردم معرفی شود.
حضور فعال شورای شهر در بین مردم و در مساجد و حسینیه ها در بحبوحه اعتراض به مسئله تجزیه شهرستان، سطح توقعات مردمی را افزایش داده است. مردم انتظار دارند در دوران سازندگی شهر نیز همان شورای فعال را در بین خود ببینند، که انتظار به حقی است.
بر کسی پوشیده نیست که ترکیب این دوره شورای شهر مهدیشهر، یکی از بهترین ترکیب ها در ادوار گذشته است. فرصت مغتنمی برای مهدیشهر به وجود آمده تا اندکی از عقب ماندگی های گذشته را در این دوره جبران کند و برخی شاخص های خود را که در وضعیت هشدار قرار گرفته، بهبود دهد.
مردم با امید بسیاری در این دوره از انتخابات شرکت کردند و در شرایطی شورای خود را برگزیدند که فرصت طلایی پیشرفت مهدیشهر پس از شهرستان شدن، به دلیل فضای خاص استان در دوره قبل، عملا از بین رفته بود.

مردم انتظار دارند شورای شهر با سرعت بیشتری به نیازهای اساسی شهر بپردازد و مهدیشهر را به جایگاه و شخصیت واقعی اش بازگرداند.
شورای شهر نیز نباید فراموش کند که سکان هدایت مهدیشهر را در چه زمان حساسی به دست گرفته است. مهدیشهر برای رسیدن به حداقل حقوقش ناگزیر به اتخاذ رویکرد فعال است. درغیر اینصورت این شهر همچون گذشته آماج هجمه های پی درپی زیاده طلبان خواهد شد.
” مردم مهدیشهر نمی توانند بپذیرند که ناکامی های گذشته مجدداً تکرار شود. فضای سیاسی منطقه دیگر اجازه هیچگونه تعلل و وقت کشی به ما نمی دهد. این را همسایگان ما به خوبی دانسته اند و از همین روست که از ابتدا بدون هیچگونه پرده پوشی در تلاش برای امتیازگیری از مرکز شهرستان هستند. “

... فراموش نکنیم که نهاد شورای شهر بر رکن اساسی حمایت مردمی تکیه دارد.

در شرایطی که تضعیف و تجزیه مهدیشهر، هنوز هم در میان برخی عناصر بیمار و ناسیونالیست استان، یک آرزوی دست یافتنی می نماید، بدون هیچگونه اغماضی باید اذعان کرد، هیچ قدمی برای پیشرفت مهدیشهر برداشته نمی شود مگر آنکه گروهی در آن سنگ اندازی و ایجاد مزاحمت کنند. این را کارنامه طویل گذشته و اقدامات اخیر تجزیه طلبان در جریان تبدیل عزاداری تاسوعا و عاشورای حسینی به میتینگ سیاسی می گوید و ما باید بپذیریم که در چنین فضایی زندگی می کنیم.
به همین جهت شرط عقل این است که مردم از هرگونه اقدامی که شورای شهر را تضعیف کند و به شایعات دامن بزند خودداری کرده و در این شرایط حمایت خود را از شورایی که خود برگزیده اند، قطع نکنند.
راه درازی در پیش است و چراغ راه ما امید به آینده روشن است.

حق نشراستفاده از این مطلب تنها با ذکر نام منبع (مهدیشهر نیوز) بلامانع است.