منفیمثبت (+1 rating, 1 votes)
تحرکات تازه پیرامون تقسیمات کشوری :

آیا خطر تجزیه مهدیشهر هنوز هم جدی است؟

سرویس خبری مهدیشهر نیوز- قریب به ۳ماه از لغو قطعی مصوبه ی تجزیه شهرستان مهدیشهر از سوی مجلس شورای اسلامی می گذرد.

این مصوبه که در ماه های پایانی عمر دولت دهم بدون هیچ مبنای قانونی و کارشناسی از تصویب هیأت دولت سابق گذشته بود، مهدیشهر را در آستانه حذف از نقشه جغرافیایی قرار داد و موقعیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و تاریخی آن را سخت به خطر انداخت. چرا که اجازه می داد بیش از ۸۵ درصد از مساحت این شهرستان کوچک بدون هیچ توجیه کارشناسی و بدون بررسی ابعاد اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی، قومی ومنطقه ای، در قالب یک شهرستان جدید منتزع شود.

اما مردم مهدیشهر نسبت به تجزیه شهرستان تازه تاسیس خود واکنش نشان دادند و به موازات آن، از همه ی امکانات قانونی و حقوقی بهره گرفتند تا مسئولان دولت (دهم) را مجاب به تجدید نظر در این مصوبه غیرقانونی کنند. عجیب است که در آن شرایط، هیچیک از سایت ها و خبرگزاری های سمنان به صدای عدالت خواهی مردم مهدیشهر اعتنا نکرد و فقط خبرنگار روزنامه کیهان بود که ماجرای عجیب و غیرمتعارف استقبال از رییس جمهور پیشین در ورزشگاه تختی سمنان و داستان کاروان اتوبوس ها را افشا کرد! ( اینجا را بخوانید )
حتی سفر ۵۰۰ نفر از مردم مهدیشهر به اصفهان به منظور پیگیری موضوع در دیدار با رییس جمهور سابق در میدان امام (ره) این شهر، که نشان از عزم جدی آنها در ترغیب مسئولان کشور به صرف نظر از این مصوبه غیرقانونی داشت، هیچ بازتابی در خبرگزاری ها نیافت !

آن روزها خیلی از خبرگزاری های مستقر در سمنان قرص سکوت خورده و حاضر نبودند حتی یک کلمه در باره این موضوع بنویسند. برخی خبرنگاران نظیر خبرنگار سایت فارس نیوز حوزه سمنان که این راهپیمایی مهدیشهرروزها اخبار ” کمپین هزاران نفری مردم شهمیرزاد در تقاضای اجرای مصوبه ….” و ارسال ” طومار تقاضای الحاق به استان شمالی” را با آب و تاب خاصی بازتاب می دهد، آن روزها کجا بود تا ببیند حرف مردم مهدیشهر چیست؟ و چرا حتی نسبت به اعتراضات هزاران نفری مردم مهدیشهر در شب های ماه مبارک رمضان که در یکی از شب ها بر ۸۰۰۰ نفر نیز بالغ شد، بی تفاوت ماند؟
به هر حال مهدیشهر همچنان در بایکوت خبری قرار داشت، تا اینکه خورشید حقیقت از پس ابرهای تردید نمایان شد و با تصمیم شجاعانه مجلس شورای اسلامی در لغو مصوبه ی جنجال برانگیز تجزیه شهرستان مهدیشهر و خروج مقوله تقسیمات کشوری از دستور کار دولت یازدهم ، آرامش و ثبات به منطقه بازگشت.

اما این پایان ماجرا نیست.
طرفداران پروژه ای که قرار بود در سکوت خبری و چراغ خاموش اجرا شود، اکنون به رسانه و مطبوعات و سایت های خبری رو آورده اند.
البته خبرنگار سایت فارس نیوز حوزه سمنان ( که احتمالاً بدون اطلاع مسئولان این خبرگزاری با خبرهای جانبدارانه خود، هر چند روز یک بار هیزمی به این تنور می اندازد) حلقه ی کوچک و ناچیزی از این زنجیره است. اما سوال این است که علت هجوم بی سابقه برخی از شبکه های سراسری تلویزیونی از جمله شبکه ۴ و شبکه آموزش و…. به این منطقه چیست؟
تهیه گزارش های تولیدی که هزینه آن، گاه برچند ده میلیون بالغ می شود، برای معرفی جاذبه های شهر مجاور، آن هم در آستانه فصل سرما به قدری عجیب و غیر متعارف است که بیننده را به تعجب وا می دارد!
اگر این تلاش ها برای جذب گردشگر است که احسنت و بارک الله، باید به آنان آفرین گفت. اما این همه هزینه در فصلی که تعداد گردشگران آن به کمترین میزان نسبت به سایر فصول می رسد، با هیچیک از اصول اقتصادی سازگاری ندارد.
آیا بهتر نبود گروه های برنامه ساز در فصل بهار و تابستان، که زیباترین فصول برای استفاده از مواهب خدادادی این منطقه است، دعوت می شدند؟ پس علت این شتاب زدگی چیست؟
این جو رسانه ای با چه هدفی به راه افتاده است؟
برای رسیدن به پاسخ این سوالات صبر می کنیم.