منفیمثبت (+1 rating, 1 votes)
نشانه های مثبت از احیای قوانین و آیین نامه ها:

شهرداری مهدیشهر در آستانه تحولی تازه

سرویس اجتماعی مهدیشهر نیوز – شهر یک موجود زنده است. این موجود زنده کالبدی دارد که پیوسته در حال رشد و دگرگونی است و یکی از جلوه های این دگرگونی، ساخت بناهای جدید در اشکال متفاوت است. هر روز در گوشه و کنار شهر شاهد تخریب یک بنای کهنه و جایگزین شدن ساختمانی نو به جای آن هستیم. ایجاد یک بنای جدید در درون بافت شهرها مشکلات و محدودیت هایی را برای شهروندان ایجاد می کند و سازندگان این بناها به موجب قانون می بایست تمهیدات لازم را به منظور حفظ سلامت و ایمنی شهروندان بیندیشند.

اجرای یک پروژه ساختمانی خطراتی را در بر دارد. این خطرات از یک سو متوجه کارگرانی است که در آن پروژه فعالیت می کنند، و از دیگر سو متوجه کسانی است که همه روزه از محدوده ی کارگاه های ساختمانی عبور می کنند. خوشبختانه قانون در باره این موضوع پیش بینی های لازم را انجام داده و آیین نامه های ویژه ای را تدارک دیده است. در هر حال هیچکس نمی تواند حق مردم را زیر پا بگذارد. حقوق شهروندان ایجاب می کند که در هنگام عبور از محدوده کارگاه ساختمانی دچار زحمت نشوند و سلامت شان به خطر نیفتد.
اگر در مناطق مختلف مهدیشهر گذر کنید، کارگاه های ساختمانی متعددی را می بینید که بدون هیچ توجهی به قانون و آیین نامه های مربوطه در حال فعالیتند و بعضاً مشکلات و دردسرهایی را نیز برای شهروندان ایجاد می کنند. از دپو کردن مصالح و نخاله های ساختمانی در پیاده روها و حاشیه خیابان گرفته، تا اخلال در عبور و مرور وسائط نقلیه و بی توجهی به حقوق شهروندان در هنگام عبور از پیاده روها.

اینکه چرا تاکنون در مهدیشهر به این امر بدیهی و روشن توجه جدی نشده است، نیاز به بررسی و تحقیق بیشتر دارد، اما عدم رعایت این مقوله، به عوامل متعددی مربوط می شود که مهمترین آنها عبارتند از:
۱- عدم آگاهی شهروندان از حقوق شهروندی
۲- عدم حساسیت شهروندان به موضوع
۳- عدم التزام پیمانکاران به احترام به حقوق مردم
۴- عدم توجه دست اندرکاران شهرداری به آیین نامه های مربوطه
در مورد عامل نخست، شهرداری ها وظیفه دارند آگاهی های عمومی را با استفاده از روش های خاص افزایش دهند. یقیناً هر چه آگاهی عمومی افزایش یابد، حساسیت عمومی نیز افزایش خواهد یافت.

اما عامل سوم ، یعنی عدم التزام پیمانکاران به محترم شمردن حقوق مردم که خود بخود به عدم رعایت قوانین مربوطه نیز منجر شده است، ناشی از عامل چهارم، یعنی عدم جدیت شهرداری ها در الزام پیمانکاران به پذیرش آیین نامه های مربوطه است.
البته عدم توفیق شهرداری مهدیشهر در برابر تخلفات گسترده ساخت و ساز مسکن و واحدهای تجاری در سالیان اخیر را نیز می توان در همین چارچوب ارزیابی کرد. امری که اینک نیز ادامه دارد و خواه ناخواه باید برای آن چاره اندیشی شود.
خوشبختانه بعد از تحولاتی که با ورود شورای اسلامی دوره چهارم در شهرداری مهدیشهر اتفاق افتاد، نشانه های مثبتی از توجه به قوانین و آیین نامه های کارگاه های ساختمانی مشاهده می شود. مسقف کردن فضای پیاده رو در حاشیه کارگاه ساختمانی جنب ساختمان شهرداری مهدیشهر به منظور حفظ سلامت عابران پیاده، یکی از اقدامات مثبت و امیدوار کننده ای است که اخیراً با تاکیدهای موکّد شهردار به انجام رسیده است.
یقیناً انجام این کار توسط پیمانکاران، نه تنها هزینه ای برای شهرداری ها ندارد، بلکه در عمل، اعتماد عمومی به نهاد شهرداری و دلگرمی مردم را نیز به همراه خواهد داشت. مردم سرمایه های اجتماعی نظام هستند، این سرمایه ها را باید حفظ کرد.
عکس های زیر مربوط به قبل و بعد از اجرای جان پناه در پیاده روی مذکور است. به نظر شما کدام یک بهتر است؟
۱- مسدود کردن راه مردم و هدایت آنها به خیابان و به خطر انداختن آنان؟
۲- یا احترام به حقوق شهروندان و تامین امنیت آنها؟

حریم پیاده رو20131031_09324341__1386420623_85_185_66_15