منفیمثبت (+1 rating, 1 votes)
در هشتاد و ششمین سال تاسیس شهرداری مهدیشهر برگزار شد:

مراسم معارفه بیست و هفتمین شهردار مهدیشهر

سرویس خبری مهدیشهر نیوز- آیین معارفه و تودیع شهرداران جدید و پیشین مهدیشهر صبح دیروز (۱۶دی ۱۳۹۲) در سالن فجر فرهنگسرای شهرداری مهدیشهر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهدیشهر نیوز در این مراسم که با حضور مدیرکل شهری و شوراها و مدیرکل حراست استانداری سمنان، فرماندار شهرستان مهدیشهر، حجج اسلام بارانی و سقائیان ، مدیران محلی، خانواده های شهدا و ایثارگران، نمایندگان ادوار شوراهای اسلامی و نمایندگان فعلی شورای اسلامی شهر مهدیشهر و اقشارمختلف مردم در سالن فجر فرهنگسرای شهرداری برگزار شد، شاهمیری رییس شورای شهر، قنبری فرماندار، حجت الاسلام والمسلمین بارانی امام جمعه مهدیشهر،ساکنی مدیر کل شهری و شوراهای استانداری سمنان، کسائیان شهردار پیشین و شیردل عرب شهردار جدید الانتصاب مهدیشهر، هر یک به تفصیل سخن گفتند.
گزارش زیر، نگاهی گذرا به مراسم دیروز است.

* منتظر ابلاغ طرح جامع شهر مهدیشهر هستیم.مهندس شاهمیری
مهندس شاهمیری رییس شورای اسلامی شهر مهدیشهر اولین سخنران مراسم بود که به دعوت مازیار حاجعلیان (مجری توانمند برنامه) به سخنگاه رفت. وی شاخص های جالب توجهی را در مورد میانگین سنی، سوابق اجرایی و سطح تحصیلات اعضای شورای شهر ارائه داد و با اشاره به میانگین سنی ۴۶ سال و میانگین سابقه اجرایی ۲۶ سال برای نمایندگان فعلی شورای شهر مهدیشهر، این دو شاخص را نشانه بهره وری بالا و اوج تجربه های اجرایی آنان دانست و اظهار امیدواری کرد که این تجارب به اتخاذ بهترین تصمیمات برای هدایت مهدیشهر به مسیر توسعه و پیشرفت منجر شود.
وی ضمن تشکر از اعتماد مردم مهدیشهر نسبت به نمایندگان پارلمان شهری، این اعتماد را بزرگترین ثروت اعضای شورا خواند وخواستار استمرار اعتماد عمومی نسبت به نمایندگان شد و از آنان خواست به خدمتگزارانشان کمک کنند تا در یک بستر آرام، به تصمیم سازی برای عبور از معضلات شهر بپردازند.
شاهمیری سپس به پروسه نسبتاً طولانی و وقت گیر انتخاب شهردار اشاره کرد و شیردل عرب را که توانسته بود در رقابت با ۳۰ گزینه دیگر، نظر نمایندگان مردم را جلب کند، فردی با انگیزه، کاردان و دارای تحصیلات مرتبط با شهر و شهرسازی معرفی کرد.
رییس شورای شهر مهدیشهر ارائه هر طرحی در حوزه شهرسازی را منوط به روشن بودن طرح جامع شهر دانست و خواستار ابلاغ طرح جامع مهدیشهر و رفع موانع موجود شد. (۱)

* فرصت های سرمایه گذاری در مهدیشهر را از دست ندهیم.قنبری فرماندار مهدیشهر
در این مراسم فرماندار شهرستان مهدیشهر نیز طی سخنانی انتخابات شوراها را نماد بارز دموکراسی خواند و با اشاره به ترکیب شورای اسلامی شهر مهدیشهر، انتخاب نمایندگان شهر و شهردار را محصول اراده مردم دانست.
وی انتخاب شیردل عرب را به عنوان شهردار مهدیشهر، به وی تبریک گفت و حضور در این عرصه را فرصت ارزشمندی برای خدمتگزاری به مردم خواند.
قنبری خواستار جذب سرمایه گذاران به شهرستان مهدیشهر شد و افزود: شهرستان مهدیشهر سرشار از فرصت های سرمایه گذاری است و این فرصت ها را نباید به سادگی از دست داد.
فرماندار مهدیشهر بهره گیری از نظر کارشناسان و صاحب نظران را یک ضرورت خواند و بر شکل گیری همایش های علمی و تحقیقی به منظور شناساندن پتانسیل ها و ظرفیت های نهفته در این شهرستان تاکید کرد.

*شرط موفقیت شهردار در این است که مردم هم کمک کنند.حجت الاسلام بارانی
حجت الاسلام والمسلمین بارانی امام جمعه مهدیشهر نیز در بخش دیگری از این مراسم موفقیت شهردار را منوط به همراهی مردم دانست و با اشاره به کار سنگین و پردغدغه شهرداری گفت: شرط موفقیت شهردار این است که مردم هم کمک کنند. اگر بخواهیم مهدیشهر را شهری نمونه بسازیم که باید بسازیم، و اگر قرار است مهدیشهر در چشم انداز آینده به نگین استان سمنان تبدیل شود، قهراً باید دست به دست هم بدهیم و با پرهیز از حاشیه سازی ها، راه پر فراز و نشیب سازندگی شهر را با وحدت و همدلی طی کنیم.
امام جمعه مهدیشهر از شیردل عرب به عنوان یک چهره معنوی و دلسوز یاد کرد و با بیان فرازهایی از نامه امام علی(ع) به مالک اشتر، دارا بودن تقوی در مدیریت، در دست گرفتن افسار نفس، نگرش به مدیریت به عنوان امانت، سازش نکردن با سوء استفاده کنندگان و ویژه خواران، و تبدیل فرصت ها به خدمت بهتر و صادقانه را از ویژگی های یک مدیر نمونه خواند.
حجت الاسلام والمسلمین بارانی خواستار نظام مند سازی فعالیت ها در شهرداری مهدیشهر شد و بر کاهش زمان رسیدگی به نامه ها و درخواستهای مردمی تاکید کرد.

* شورای شهر یک پارلمان محلی است که تصمیماتش قانون می شود.
مدیر کل امور شهری و شوراهای استانداری سمنان یکی دیگر از سخنرانان مراسم بود که در باره نقش شوراهای اسلامی در اداره امور شهرها و روستاها و جایگاه این نهاد مردمی در قانون اساسی به تفصیل سخن گفت.ساکنی
وی در تبیین جایگاه قانونی و قدرت شوراها افزود: شوراها می توانند، راساً موضوعی را برای طرح در مجلس شورای اسلامی پیشنهاد بدهند تا پس از تصویب در مجلس به قانون تبدیل شود.
ساکنی به بحث مهم “مدیریت واحد شهری” نیز اشاره کرد و افزود: بند (ب) ماده ۱۳۷ برنامه چهارم و ماده ۱۷۳ برنامه پنجم توسعه، بر واگذاری تصدیهای مربوط به دستگاههای اجرائی مرتبط با مدیریت شهری به شهرداری ها تاکید دارد و این امر از اهداف تشکیل شوراهای اسلامی شهر بوده است.
مدیر کل امور شهری و شوراهای استانداری سمنان ضمن اشاره به عدم اجرای قانون مورد نظر در دولت های قبلی، از عزم دولت تدبیر و امید در اجرای این قانون خبر داد و ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک شوراهای اسلامی شهر به جایگاه واقعی خود دست یابند.
ساکنی در پایان سخنان خود تصریح کرد: شورای شهر یک پارلمان محلی است که تصمیماتش قانون می شود.

* من خود را دانش آموز ” شیردل عرب ” می دانم.
اکنون نوبت مهندس محمد علی کسائیان، شهردار سابق مهدیشهر بود که با حضور در جایگاه، گزارشی از عملکرد ۸ ماهه خود ارائه دهد.
محمدعلی کسائیاناو که البته به دلیل مرگ یکی از بستگانش پیراهن سیاه بر تن داشت، سخنان خود را با کلامی مطایبه آمیز شروع کرد و از حاضران خواست پیراهن سیاهش را نشانه کناره گیری از مسئولیت شهرداری ندانند!

کسائیان با تاکید بر اینکه خداوند هیچ بنده ای را بی عیب نیافریده است، خواستار توجه به عملکرد شورای اسلامی دوره سوم مهدیشهر شد و ضمن آن، به برخی از اقدامات شهرداری در دوران تصدی خود اشاره کرد.

شهردار سابق مهدیشهر، از شیردل عرب به عنوان پدر معنوی کارکنان شهرداری یاد کرد و خود را یکی از دانش آموزان او خواند.

* دیگر جای آزمون و خطا نیست.
حال نوبت به مهندس شیردل عرب رسید که به دعوت مجری برنامه به جایگاه بیاید و از برنامه های خود سخن بگوید. شیردل دومین فرد از خانواده زنده یاد عباس عرب است که به مسئولیت شهرداری مهدیشهر نائل می شود. پیش از این، برادرش غلامحسین عرب نیز با رای اعتماد دومین دوره شورای شهر، تجربه موفقی از ۴ سال تصدی پست شهرداری را به نمایش گذاشته بود.شیردل عرب
شیردل عرب شهردار جدید مهدیشهر خدمت به مردم را از الطاف الهی دانست و تعهد کرد آنچه را که در توان دارد، با پرهیز از هرگونه حاشیه ای، برای رضای خدا و برای کمک به توسعه شهر و بهبود اوضاع شهرداری به کار گیرد.
عرب از کارشناسان، و افراد کارآمد و مطلع از امور شهری برای بهبود شرایط مهدیشهر تقاضای همکاری کرد و افزود: دیگر جای آزمون و خطا نیست، باید با یک برنامه ریزی منسجم و آگاهانه، آثار مثبت و مطلوبی بر جا گذاشت.
شهردار مهدیشهر انجام اصلاحات ضروری و استفاده از نیروهای جوان، متعهد، اهل دین، دلسوز و آگاه به مسائل اجتماعی را از اولویت های خود خواند و بروز رسانی فعالیت های شهرداری، برون سپاری خدمات، کوچک کردن حجم شهرداری و چابک سازی مجموعه، استفاده از نیروهای متخصص، آموزش و افزایش کارآمدی نیروهای شهرداری را از سرفصل های مهم آینده به شمار آورد.
عرب با بیان یک بیت شعر ، سعی کرد گریزی هر چند کوتاه به مشکلات و معضلات شهر بزند:

نمی دانم بگویم یا نگویم                   دلا بگذار تا حالا نگویم

او در همین رابطه از مشکلات ناشی از عدم ابلاغ طرح جامع شهر مهدیشهر گفت و طرح هادی بر جای مانده از گذشته های دور را ناکارآمد دانست و خواستار تسریع در ابلاغ طرح جامع شد.
وی همکاری مسئولان ذیربط در اجرای طرح مسکوت مانده “پارک بزرگ سنگسر” در دربند را یک ضرورت خواند و خواستار تحویل اراضی مربوطه به شهرداری مهدیشهر شد.
بیست و هفتمین شهردار مهدیشهر همچنین بر ضرورت حرکت به سمت ایجاد درآمدهای پایدار تاکید کرد و افزود: فروش تراکم و درآمدهایی از این دست کمکی به درآمدزایی شهرداری نمی کند.
عرب در مورد تکمیل ساختمان اداری شهرداری، گشودن گره های پروژه بازگشایی خیابان امام خمینی(ره) و احیای بافت قدیم شهر از مسئولان کمک خواست و در پایان سخنان خود، ضمن تشکر از اعتماد شورای اسلامی شهر، از نویسندگان، مدیران مسئول نشریات و سایت ها و خبرنگاران جراید دعوت کرد کمک های فکری خود را از شهرداری مهدیشهر دریغ نکنند.
در پایان این مراسم هدایایی به رسم یادبود به اعضای شورای اسلامی دوره سوم و یکی از ” تازه بازنشستگان “شهرداری (شکوری) اهدا شد.

مهدیشهرنیوز(۱)-گفتنی است، چند سال از تصویب طرح جامع مهدیشهر می گذرد، اما بنا به دلایل نامعلوم و غیر منطقی، از ابلاغ این طرح جلوگیری شده است. عدم ابلاغ این طرح ، مهدیشهر را در بن بست عجیبی قرار داده و راه را بر توسعه شهر بسته است!

گزارش تصویری مراسم معارفه بیست و هفتمین شهردار مهدیشهر:

حق نشراستفاده از این مطلب تنها با ذکر نام منبع (مهدیشهر نیوز) بلامانع است.